/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Globi
2009-04-03, 14:21
Płyn chłodniczy
Autor Wiadomość
Duch
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-14, 20:17   Płyn chłodniczy

Sprawdzałem i mam susze w układzie chłodzącym, kupiłem wodę destylowaną zaleje nią układ żeby sprawdzić czy nie ma gdzieś wycieków, jeśli wszystko będzie ok to chce zalać to płynem chłodniczym.

Wiem że zalecane jest stosowanie glikolu etylowego 1:1 z wodą destylowaną, tylko szukałem i coś nie mogę go dostać, więc jakim innym płynem chłodniczym dostępnym na rynku zalać układ, czym wy zalewacie, jaką marką płynu? czy do układów chłodniczych w motorze są specjalne płyny czy mogą być te same co do samochodu na bazie glikolu etylowego?



Pozdrawiam

Duch
 
 
Globi 


Motocykl: VT 500C '85
Wiek: 55
Dołączył: 21 Sty 2007
Posty: 1297
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-12-14, 20:32   

Te same co do samochodu, tylko koniecznie ....do chłodnic aluminiowych!

Może być nawet Petrygo.



A glikol monoetylenowy jest do dostania praktycznie tylko w składnicach z odczynnikami chemicznymi, np w pojemnikach 5 l.
_________________
Nie ma nic lepszego jak silnik chłodzony powietrzem!!!
 
 
Duch
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-14, 20:47   

A no to spoko jeśli mogę zalać to każdym płynem do chłodnic aluminiowych :) dzięki :)



Pozdrawiam

Duch
 
 
Krzysztof7712 


Motocykl: Shadow VT1100C SC32 1996r
Wiek: 46
Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 317
Skąd: Krosno
Wysłany: 2009-04-03, 06:53   

Witam kolegów mam pytanko bo czujęze coś chyba spier.... w moto chodzio o płym chłodniczy wymieniłem płym zalewając nowy wlewałem go przez korek przy termostacie czy dobrze czy może powinno sie wlewać do zbiornika wyrównawczego ??

Objawy mam takie ze jak jadęto temperatura mi rośnie do czerwonej kreski i zaczyna mi wywalać płyn przez rurkę od spodu moto . nie włącza sie wentylator przy tej skali co powiniem sie załączyć . co sie podziało ? zapowietrzony ? aha jak jest na wolnych obrotach to płyn podchodzi przy odkręconym korku do gury i go wywala. poradzcie jak prawidłowo zalaćpłyn i go odpowietrzyć , jeszcze sprawdzę dziś termostat i czujnik temperatury czy działają prawidłowo..........dzieki za wszelkie sugestie :thx:
 
 
 
Mateusz 
Prospect


Motocykl: VT 750 C '83
Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 3085
Skąd: Jaktorów
Wysłany: 2009-04-03, 07:12   

Krzysztof7712 napisał/a:
Witam kolegów mam pytanko bo czujęze coś chyba spier.... w moto chodzio o płym chłodniczy wymieniłem płym zalewając nowy wlewałem go przez korek przy termostacie czy dobrze czy może powinno sie wlewać do zbiornika wyrównawczego ??

Objawy mam takie ze jak jadęto temperatura mi rośnie do czerwonej kreski i zaczyna mi wywalać płyn przez rurkę od spodu moto . nie włącza sie wentylator przy tej skali co powiniem sie załączyć . co sie podziało ? zapowietrzony ? aha jak jest na wolnych obrotach to płyn podchodzi przy odkręconym korku do gury i go wywala. poradzcie jak prawidłowo zalaćpłyn i go odpowietrzyć , jeszcze sprawdzę dziś termostat i czujnik temperatury czy działają prawidłowo..........dzieki za wszelkie sugestie :thx:


Zalewasz układ i zostawiasz z otwartym korkiem, włączasz maszynę i czekasz, ąz wszystko się "wybąbluję". Tak z 3 minuty. Potem ewentualnie dolewasz płynu do układu. I tak, płyn się wlewa przez korek chłodnicy (przy termostacie). A jak juz odpowietrzysz to wlewasz płyn do zbiorniczka wyrównawczego.
 
 
Krzysztof7712 


Motocykl: Shadow VT1100C SC32 1996r
Wiek: 46
Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 317
Skąd: Krosno
Wysłany: 2009-04-03, 11:50   

i tak zrobiłem za pierwszym razem jak zalewałem płyn wlałem 1,7 litra i jak sie zagrzeje to podchodzi do korka nad termostatem i wywala a jak jest zakręcony korek to wywala przez rurkęu dołu motorka...........wiec jaki czort ? gdzie szukać przyczyny?
 
 
 
Mateusz 
Prospect


Motocykl: VT 750 C '83
Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 3085
Skąd: Jaktorów
Wysłany: 2009-04-03, 11:53   

Krzysztof7712 napisał/a:
i tak zrobiłem za pierwszym razem jak zalewałem płyn wlałem 1,7 litra i jak sie zagrzeje to podchodzi do korka nad termostatem i wywala a jak jest zakręcony korek to wywala przez rurkęu dołu motorka...........wiec jaki czort ? gdzie szukać przyczyny?


Dużo Ci wywaliło? Bo może powietrze szło i miało wypchnąć? Ale stawiam na zawaloną chłodnicę - skontaktuj się z Bartem1973 - opisze Ci, jak wyczyścić chłodnicę :-)
 
 
Krzysztof7712 


Motocykl: Shadow VT1100C SC32 1996r
Wiek: 46
Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 317
Skąd: Krosno
Wysłany: 2009-04-03, 12:14   

chłodnica czysta czyściłem jak składałem silnik ............. może termostat nie zamyka? co myślisz?
 
 
 
Mateusz 
Prospect


Motocykl: VT 750 C '83
Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 3085
Skąd: Jaktorów
Wysłany: 2009-04-03, 12:21   

Krzysztof7712 napisał/a:
chłodnica czysta czyściłem jak składałem silnik ............. może termostat nie zamyka? co myślisz?


Coś musisz mieć zatkane albo kompletnie zapowietrzony układ. Zalej płyn, zostaw otwarty korek, odpal i patrz. Jak wyleci to dolej i dalej patrz i tak do skutku, aż przestanie lecieć. Ewentualnie możesz przy termostacie użyć odpowietrznika. Powinieneś mieć śrubkę. Ale korkiem wygodniej. Ja kiedyś jeszcze zacząłem ściskać przewody chłodnicze na górze silnika - w ten sposób przyspieszysz ucieczkę powietrza.
 
 
Krzysztof7712 


Motocykl: Shadow VT1100C SC32 1996r
Wiek: 46
Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 317
Skąd: Krosno
Wysłany: 2009-04-03, 12:47   

bede dłubał po południu to sprawdzę wszystko i napiszę wieczorem co i jak dzieki za info :thx: jak coś nie wypali to dam znać .
 
 
 
Mateusz 
Prospect


Motocykl: VT 750 C '83
Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 3085
Skąd: Jaktorów
Wysłany: 2009-04-03, 12:50   

Krzysztof7712 napisał/a:
bede dłubał po południu to sprawdzę wszystko i napiszę wieczorem co i jak dzieki za info :thx: jak coś nie wypali to dam znać .


Będziemy dalej myśleć wtedy :-)
 
 
Duch
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-03, 15:14   

możesz jeszcze sprawdzić ręką czy chłodnica równomiernie na całej powierzchni sie grzeje poza tym, możesz mieć uszkodzony termostat i wtedy nie nadąża z chłodzeniem płynu, co za tym idzie nie przepływa przez chłodnice tyle ile powinno i dlatego np. nie załącza ci sie wentylator jeśli jego czujnik jest dobry, sprawdź czujnik przy chłodnicy i termostat czy sa dobre, później zalej i odpowietrz układ i sprawdź
 
 
Krzysztof7712 


Motocykl: Shadow VT1100C SC32 1996r
Wiek: 46
Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 317
Skąd: Krosno
Wysłany: 2009-04-06, 08:24   

no i znalazłem przyczynę grzania sie płynu! otóż przy skręcaniu silnika dostało się do chłodnicy jakieś ustrojstwo (papier) i zatkało chłodnicę nie było obiegu na chłodnicy dlatego wywalało płyn chłodzący, przy okazji sprawdziłem termostat i włącznik wentylatora wszystko w normie , ale na razie wyjąłem termostat i jeżdzębez niego za jakiś czas i tak muszę jeszcze przepłukać chłodnicę :-D :-D
 
 
 
Mateusz 
Prospect


Motocykl: VT 750 C '83
Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 3085
Skąd: Jaktorów
Wysłany: 2009-04-06, 09:45   

Krzysztof7712 napisał/a:
no i znalazłem przyczynę grzania sie płynu! otóż przy skręcaniu silnika dostało się do chłodnicy jakieś ustrojstwo (papier) i zatkało chłodnicę nie było obiegu na chłodnicy dlatego wywalało płyn chłodzący, przy okazji sprawdziłem termostat i włącznik wentylatora wszystko w normie , ale na razie wyjąłem termostat i jeżdzębez niego za jakiś czas i tak muszę jeszcze przepłukać chłodnicę :-D :-D


A mówiłem, że chłodnica zatkana? :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM