P³yn ch³odniczy
Odpowiedz do tematu

Duch
[Usuniêty]
: P³yn ch³odniczy
Sprawdza³em i mam susze w uk³adzie ch³odz±cym, kupi³em wodê destylowan± zaleje ni± uk³ad ¿eby sprawdziæ czy nie ma gdzie¶ wycieków, je¶li wszystko bêdzie ok to chce zalaæ to p³ynem ch³odniczym.

Wiem ¿e zalecane jest stosowanie glikolu etylowego 1:1 z wod± destylowan±, tylko szuka³em i co¶ nie mogê go dostaæ, wiêc jakim innym p³ynem ch³odniczym dostêpnym na rynku zalaæ uk³ad, czym wy zalewacie, jak± mark± p³ynu? czy do uk³adów ch³odniczych w motorze s± specjalne p³yny czy mog± byæ te same co do samochodu na bazie glikolu etylowego?



Pozdrawiam

Duch

:
Te same co do samochodu, tylko koniecznie ....do ch³odnic aluminiowych!

Mo¿e byæ nawet Petrygo.



A glikol monoetylenowy jest do dostania praktycznie tylko w sk³adnicach z odczynnikami chemicznymi, np w pojemnikach 5 l.

Nie ma nic lepszego jak silnik ch³odzony powietrzem!!!
Duch
[Usuniêty]
:
A no to spoko je¶li mogê zalaæ to ka¿dym p³ynem do ch³odnic aluminiowych :) dziêki :)



Pozdrawiam

Duch

:
Witam kolegów mam pytanko bo czujêze co¶ chyba spier.... w moto chodzio o p³ym ch³odniczy wymieni³em p³ym zalewaj±c nowy wlewa³em go przez korek przy termostacie czy dobrze czy mo¿e powinno sie wlewaæ do zbiornika wyrównawczego ??

Objawy mam takie ze jak jadêto temperatura mi ro¶nie do czerwonej kreski i zaczyna mi wywalaæ p³yn przez rurkê od spodu moto . nie w³±cza sie wentylator przy tej skali co powiniem sie za³±czyæ . co sie podzia³o ? zapowietrzony ? aha jak jest na wolnych obrotach to p³yn podchodzi przy odkrêconym korku do gury i go wywala. poradzcie jak prawid³owo zalaæp³yn i go odpowietrzyæ , jeszcze sprawdzê dzi¶ termostat i czujnik temperatury czy dzia³aj± prawid³owo..........dzieki za wszelkie sugestie :thx:

:
Krzysztof7712 napisa³/a:
Witam kolegów mam pytanko bo czujêze co¶ chyba spier.... w moto chodzio o p³ym ch³odniczy wymieni³em p³ym zalewaj±c nowy wlewa³em go przez korek przy termostacie czy dobrze czy mo¿e powinno sie wlewaæ do zbiornika wyrównawczego ??

Objawy mam takie ze jak jadêto temperatura mi ro¶nie do czerwonej kreski i zaczyna mi wywalaæ p³yn przez rurkê od spodu moto . nie w³±cza sie wentylator przy tej skali co powiniem sie za³±czyæ . co sie podzia³o ? zapowietrzony ? aha jak jest na wolnych obrotach to p³yn podchodzi przy odkrêconym korku do gury i go wywala. poradzcie jak prawid³owo zalaæp³yn i go odpowietrzyæ , jeszcze sprawdzê dzi¶ termostat i czujnik temperatury czy dzia³aj± prawid³owo..........dzieki za wszelkie sugestie :thx:


Zalewasz uk³ad i zostawiasz z otwartym korkiem, w³±czasz maszynê i czekasz, ±z wszystko siê "wyb±blujê". Tak z 3 minuty. Potem ewentualnie dolewasz p³ynu do uk³adu. I tak, p³yn siê wlewa przez korek ch³odnicy (przy termostacie). A jak juz odpowietrzysz to wlewasz p³yn do zbiorniczka wyrównawczego.

:
i tak zrobi³em za pierwszym razem jak zalewa³em p³yn wla³em 1,7 litra i jak sie zagrzeje to podchodzi do korka nad termostatem i wywala a jak jest zakrêcony korek to wywala przez rurkêu do³u motorka...........wiec jaki czort ? gdzie szukaæ przyczyny?

:
Krzysztof7712 napisa³/a:
i tak zrobi³em za pierwszym razem jak zalewa³em p³yn wla³em 1,7 litra i jak sie zagrzeje to podchodzi do korka nad termostatem i wywala a jak jest zakrêcony korek to wywala przez rurkêu do³u motorka...........wiec jaki czort ? gdzie szukaæ przyczyny?


Du¿o Ci wywali³o? Bo mo¿e powietrze sz³o i mia³o wypchn±æ? Ale stawiam na zawalon± ch³odnicê - skontaktuj siê z Bartem1973 - opisze Ci, jak wyczy¶ciæ ch³odnicê :-)

:
ch³odnica czysta czy¶ci³em jak sk³ada³em silnik ............. mo¿e termostat nie zamyka? co my¶lisz?

:
Krzysztof7712 napisa³/a:
ch³odnica czysta czy¶ci³em jak sk³ada³em silnik ............. mo¿e termostat nie zamyka? co my¶lisz?


Co¶ musisz mieæ zatkane albo kompletnie zapowietrzony uk³ad. Zalej p³yn, zostaw otwarty korek, odpal i patrz. Jak wyleci to dolej i dalej patrz i tak do skutku, a¿ przestanie lecieæ. Ewentualnie mo¿esz przy termostacie u¿yæ odpowietrznika. Powiniene¶ mieæ ¶rubkê. Ale korkiem wygodniej. Ja kiedy¶ jeszcze zacz±³em ¶ciskaæ przewody ch³odnicze na górze silnika - w ten sposób przyspieszysz ucieczkê powietrza.

:
bede d³uba³ po po³udniu to sprawdzê wszystko i napiszê wieczorem co i jak dzieki za info :thx: jak co¶ nie wypali to dam znaæ .

:
Krzysztof7712 napisa³/a:
bede d³uba³ po po³udniu to sprawdzê wszystko i napiszê wieczorem co i jak dzieki za info :thx: jak co¶ nie wypali to dam znaæ .


Bêdziemy dalej my¶leæ wtedy :-)

Duch
[Usuniêty]
:
mo¿esz jeszcze sprawdziæ rêk± czy ch³odnica równomiernie na ca³ej powierzchni sie grzeje poza tym, mo¿esz mieæ uszkodzony termostat i wtedy nie nad±¿a z ch³odzeniem p³ynu, co za tym idzie nie przep³ywa przez ch³odnice tyle ile powinno i dlatego np. nie za³±cza ci sie wentylator je¶li jego czujnik jest dobry, sprawd¼ czujnik przy ch³odnicy i termostat czy sa dobre, pó¼niej zalej i odpowietrz uk³ad i sprawd¼

:
no i znalaz³em przyczynê grzania sie p³ynu! otó¿ przy skrêcaniu silnika dosta³o siê do ch³odnicy jakie¶ ustrojstwo (papier) i zatka³o ch³odnicê nie by³o obiegu na ch³odnicy dlatego wywala³o p³yn ch³odz±cy, przy okazji sprawdzi³em termostat i w³±cznik wentylatora wszystko w normie , ale na razie wyj±³em termostat i je¿dzêbez niego za jaki¶ czas i tak muszê jeszcze przep³ukaæ ch³odnicê :-D :-D

:
Krzysztof7712 napisa³/a:
no i znalaz³em przyczynê grzania sie p³ynu! otó¿ przy skrêcaniu silnika dosta³o siê do ch³odnicy jakie¶ ustrojstwo (papier) i zatka³o ch³odnicê nie by³o obiegu na ch³odnicy dlatego wywala³o p³yn ch³odz±cy, przy okazji sprawdzi³em termostat i w³±cznik wentylatora wszystko w normie , ale na razie wyj±³em termostat i je¿dzêbez niego za jaki¶ czas i tak muszê jeszcze przep³ukaæ ch³odnicê :-D :-D


A mówi³em, ¿e ch³odnica zatkana? :-)

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pe³na wersja forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group