/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowanie AKU przez gniazdo zapalniczki
Autor Wiadomość
Baal 


Motocykl: VTX 1300C '04
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 298
Skąd: Łódź
  Wysłany: 2012-03-12, 09:23   Ładowanie AKU przez gniazdo zapalniczki

Witam
W niedzielę - po ponad 15 min walki z montażem AKU - wpadłem na pomysła.
Odradźcie jeśli się mylę.
Czy, Waszym zdaniem, można ładować AKU bez demontażu go z moto, poprzez gniazdo zapalniczki.
Kupiłem swego czasu ładowarkę AKU w Lidlu i wymontowałem go w grudniu - przez ten czas trzymałem go w dom - raz miesięcznie go podładowując ładowarką.
Po trudnościach w montażu Aku w motorze wpadłem na ten pomysł coby się nie wysilać z demontażem AKU tylko dorobić sobie takie cudo (ze starej ładowarki) z której wychodziły by kable plus i minus. I teraz wciskam tą przerobioną końcówkę do gniazda zapalniczki moto kable podłączam krokodylkami z ładowarką i gitara.
Czy waszym zdaniem zda to egzamin?
Czy może jednak lepiej jest demontować AKU na zimę i trzymać go w ciepłym miejscu - garaż mam nieocieplony i codziennie z niego korzystam otwierając go na wjazd i wyjazd auta?
 
 
Roszul
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-12, 10:07   

nie wiem czy Twoje rozwiązanie będize działać, ale idea jest słuszna i wykorzystywana np. w motocyklach wyprawowych ;)
 
 
yarkom 
Jarek


Motocykl: VT 700 C 86
Wiek: 59
Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 246
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-03-12, 10:30   

No nie jestem pewien, zawsze uczono mnie że jak się ładuje akumulator (w samochodzie, ale to raczej to samo) nie wyjmując go, to trzeba odłączyć klemy bo można spalić diody na alternatorze. Ale może to przesąd z początków motoryzacji kiedy wchodziły alternatory... nie wiem ale wole nie sprawdzać na swoim sprzęcie.
_________________
"Get your motor runnin'
Head out on the highway
Lookin' for adventure"
Steppenwolf "Born to be Wild"

https://picasaweb.google.com/111954795753993843437/HondaShadow700c?authkey=Gv1sRgCK6QhoWsnu6UCQ&feat=directlink#
 
 
 
robin71 


Motocykl: Honda Shadow 750 c2
Wiek: 52
Dołączył: 23 Lis 2011
Posty: 54
Skąd: okolice Kudowy Zdroj
Wysłany: 2012-03-12, 10:34   

Witam ja nabyłem drogą kupna takie coś http://allegro.pl/ladowar...2150955241.html i w tym zestawie jest specjalne wyjście z bezpiecznikiem i kostka do zewnętrznego ładowania aku bez demontowania motocykla polecam spełnia swoją rolę znakomicie. 8-)
_________________
Przy okrągłym stole - to wcale nie znaczy - bez kantów.
 
 
 
AJK 
Klucznik-Andrzej


Motocykl: VT 750 C4 04; VF750S 86
Wiek: 68
Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 4666
Skąd: Wrocław-Rancho AJK
Wysłany: 2012-03-12, 11:08   

ja ładuję przez gniazdo zapalniczki ( podłączone bezpośrednio do AKU ) i jest OK.
 
 
 
Serwik 
Przemek


Motocykl: Była XV535, jest VT1100 C3 '98
Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 56
Skąd: Gostynin
Wysłany: 2012-03-12, 15:13   

Ja mam nonstop podłączony akumulator do ładowarki -z funkcją ładowania konserwacyjnego, przez gniazdo zapalniczki.
_________________
Nie czekaj z realizacją marzeń...
 
 
Sebastian 
SEBA


Motocykl: Honda VT 500 C Shadow PC08 84r FZI
Wiek: 48
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 873
Skąd: zielona góra
Wysłany: 2012-03-12, 19:09   

Mam takie cos juz 2 sezon i fajna sprawa.

robin71 napisał/a:
Witam ja nabyłem drogą kupna takie coś http://allegro.pl/ladowar...2150955241.html i w tym zestawie jest specjalne wyjście z bezpiecznikiem i kostka do zewnętrznego ładowania aku bez demontowania motocykla polecam spełnia swoją rolę znakomicie. 8-)
_________________
Tylko ja wiem ze jutro bedzie lepszy dzien.
 
 
suru 
/ Marcin/


Motocykl: TRACER 9
Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 1104
Skąd: Rogoźnik k Będzina
Wysłany: 2012-03-13, 18:19   

moja ładowarka do akumulatora ma w zestawie wtyk do ładowania przez gniazdo zapalniczki
_________________
Suru
 
 
Doc 


Motocykl: VT 750 C2 ACE 02
Wiek: 52
Dołączył: 02 Sie 2008
Posty: 239
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-03-13, 22:02   Re: Ładowanie AKU przez gniazdo zapalniczki

Baal napisał/a:
Witam
W niedzielę - po ponad 15 min walki z montażem AKU - wpadłem na pomysła.
Odradźcie jeśli się mylę.
Czy, Waszym zdaniem, można ładować AKU bez demontażu go z moto, poprzez gniazdo zapalniczki.
Kupiłem swego czasu ładowarkę AKU w Lidlu i wymontowałem go w grudniu - przez ten czas trzymałem go w dom - raz miesięcznie go podładowując ładowarką.
Po trudnościach w montażu Aku w motorze wpadłem na ten pomysł coby się nie wysilać z demontażem AKU tylko dorobić sobie takie cudo (ze starej ładowarki) z której wychodziły by kable plus i minus. I teraz wciskam tą przerobioną końcówkę do gniazda zapalniczki moto kable podłączam krokodylkami z ładowarką i gitara.
Czy waszym zdaniem zda to egzamin?
Czy może jednak lepiej jest demontować AKU na zimę i trzymać go w ciepłym miejscu - garaż mam nieocieplony i codziennie z niego korzystam otwierając go na wjazd i wyjazd auta?

Odpowiem w skrócie - można tylko pamiętaj żebyś miał w obwodzie zapalniczki bezpiecznik. Mam tak właśnie zrobione i działa od 2 lat bez problemu.
_________________
Mój Cień
 
 
Zibi665 
dVa gary


Motocykl: VTX-1800 F '06
Wiek: 68
Dołączył: 01 Sty 2010
Posty: 2458
Skąd: Libiąż, KCH
Wysłany: 2012-03-13, 22:07   

Doc napisał/a:
Mam tak właśnie zrobione i działa od 2 lat bez problemu.
- jaką wartość bezpiecznika masz?
_________________
To mówiłem ja - Jarząbek :-P .
================
Ach ten oddech ;-) .
 
 
Baal 


Motocykl: VTX 1300C '04
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 298
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-03-15, 11:03   

Doc: ponieważ chcę zaadoptować starą ładowarkę samochodową do sony-erikssona więc ona w sobie (ten moduł który wsadzamy do gniazdka zapalniczki) ma właśnie bezpiecznik tylko nie za bardzo wiem jaki powinien być do moto - przecież nie będę cerował bezpiecznika drutem :koso:
_________________
lewa w górę...

 
 
R0bi 


Motocykl: XL 1000 VA 07
Wiek: 57
Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 2127
Skąd: Koluszki
Wysłany: 2012-03-15, 12:11   

Zibi665 napisał/a:
Doc napisał/a:
Mam tak właśnie zrobione i działa od 2 lat bez problemu.
- jaką wartość bezpiecznika masz?

Maksymalną wartość bezpiecznika dobiera się do przekroju przewodu, natomiast minimalną do mocy zasilanego urządzenia.

[ Dodano: 2012-03-15, 12:14 ]
Baal napisał/a:
Doc: ponieważ chcę zaadoptować starą ładowarkę samochodową do sony-erikssona więc ona w sobie (ten moduł który wsadzamy do gniazdka zapalniczki) ma właśnie bezpiecznik tylko nie za bardzo wiem jaki powinien być do moto - przecież nie będę cerował bezpiecznika drutem :koso:

Bezpiecznik we wtyczce (ładowarce) dobrany jest już do urządzenia, które ma zasilać i nie trzeba nic tam grzebać.
_________________


Z krainy zwątpienia, pozdrawiam Cię Gość nieśmiało.
 
 
Zibi665 
dVa gary


Motocykl: VTX-1800 F '06
Wiek: 68
Dołączył: 01 Sty 2010
Posty: 2458
Skąd: Libiąż, KCH
Wysłany: 2012-03-15, 21:23   

R0bi napisał/a:
Maksymalną wartość bezpiecznika dobiera się do przekroju przewodu, natomiast minimalną do mocy zasilanego urządzenia.
- dzięki, pewnie przyda się taka informacja, pytałem o wartość - dla porównania, ponieważ ja mam zainstalowany 15A. ten bezpiecznik ma zabezpieczyć instalację moto podczas ładowania poprzez to gniazdko właśnie.
Tak, raczej każda wtyczka w ładowarkach etc. ma swoje zabezpieczenie.
_________________
To mówiłem ja - Jarząbek :-P .
================
Ach ten oddech ;-) .
 
 
R0bi 


Motocykl: XL 1000 VA 07
Wiek: 57
Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 2127
Skąd: Koluszki
Wysłany: 2012-03-15, 21:41   

Zibi665 napisał/a:
R0bi napisał/a:
Maksymalną wartość bezpiecznika dobiera się do przekroju przewodu, natomiast minimalną do mocy zasilanego urządzenia.
- dzięki, pewnie przyda się taka informacja, pytałem o wartość - dla porównania, ponieważ ja mam zainstalowany 15A. ten bezpiecznik ma zabezpieczyć instalację moto podczas ładowania poprzez to gniazdko właśnie.
Tak, raczej każda wtyczka w ładowarkach etc. ma swoje zabezpieczenie.

Ciężko jest jednoznacznie wyliczyć przekrój przewodu dla konkretnego zabezpieczenia, gdyż zmiennych jest dużo.
Według mnie przy 15A dobrej jakości przewód powinien mieć minimum 1,5 mm².
Z ładowarki wychodzi około 1A.
_________________


Z krainy zwątpienia, pozdrawiam Cię Gość nieśmiało.
 
 
Zibi665 
dVa gary


Motocykl: VTX-1800 F '06
Wiek: 68
Dołączył: 01 Sty 2010
Posty: 2458
Skąd: Libiąż, KCH
Wysłany: 2012-03-15, 22:44   

No właśnie, z gniazdka wychodzą przewody 2 mm² i takim przekrojem mam podłączone do aku, po drodze na + (plusie) bezpiecznik 15A, myślę że instalacja zabezpieczona jest wystarczająco. Nie jestem elektrykiem, w związku z tym, przed pracami instalacyjnymi pogadałem ze znajomym siedzącym w temacie i tak właśnie mi poradził.
_________________
To mówiłem ja - Jarząbek :-P .
================
Ach ten oddech ;-) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM