Ładowanie AKU przez gniazdo zapalniczki
Odpowiedz do tematu

: Ładowanie AKU przez gniazdo zapalniczki
Witam
W niedzielę - po ponad 15 min walki z montażem AKU - wpadłem na pomysła.
Odradźcie jeśli się mylę.
Czy, Waszym zdaniem, można ładować AKU bez demontażu go z moto, poprzez gniazdo zapalniczki.
Kupiłem swego czasu ładowarkę AKU w Lidlu i wymontowałem go w grudniu - przez ten czas trzymałem go w dom - raz miesięcznie go podładowując ładowarką.
Po trudnościach w montażu Aku w motorze wpadłem na ten pomysł coby się nie wysilać z demontażem AKU tylko dorobić sobie takie cudo (ze starej ładowarki) z której wychodziły by kable plus i minus. I teraz wciskam tą przerobioną końcówkę do gniazda zapalniczki moto kable podłączam krokodylkami z ładowarką i gitara.
Czy waszym zdaniem zda to egzamin?
Czy może jednak lepiej jest demontować AKU na zimę i trzymać go w ciepłym miejscu - garaż mam nieocieplony i codziennie z niego korzystam otwierając go na wjazd i wyjazd auta?

Roszul
[Usunięty]
:
nie wiem czy Twoje rozwiązanie będize działać, ale idea jest słuszna i wykorzystywana np. w motocyklach wyprawowych ;)

:
No nie jestem pewien, zawsze uczono mnie że jak się ładuje akumulator (w samochodzie, ale to raczej to samo) nie wyjmując go, to trzeba odłączyć klemy bo można spalić diody na alternatorze. Ale może to przesąd z początków motoryzacji kiedy wchodziły alternatory... nie wiem ale wole nie sprawdzać na swoim sprzęcie.

"Get your motor runnin'
Head out on the highway
Lookin' for adventure"
Steppenwolf "Born to be Wild"

https://picasaweb.google.com/111954795753993843437/HondaShadow700c?authkey=Gv1sRgCK6QhoWsnu6UCQ&feat=directlink#
:
Witam ja nabyłem drogą kupna takie coś http://allegro.pl/ladowar...2150955241.html i w tym zestawie jest specjalne wyjście z bezpiecznikiem i kostka do zewnętrznego ładowania aku bez demontowania motocykla polecam spełnia swoją rolę znakomicie. 8-)

Przy okrągłym stole - to wcale nie znaczy - bez kantów.
:
ja ładuję przez gniazdo zapalniczki ( podłączone bezpośrednio do AKU ) i jest OK.

:
Ja mam nonstop podłączony akumulator do ładowarki -z funkcją ładowania konserwacyjnego, przez gniazdo zapalniczki.

Nie czekaj z realizacją marzeń...
:
Mam takie cos juz 2 sezon i fajna sprawa.

robin71 napisał/a:
Witam ja nabyłem drogą kupna takie coś http://allegro.pl/ladowar...2150955241.html i w tym zestawie jest specjalne wyjście z bezpiecznikiem i kostka do zewnętrznego ładowania aku bez demontowania motocykla polecam spełnia swoją rolę znakomicie. 8-)

Tylko ja wiem ze jutro bedzie lepszy dzien.
:
moja ładowarka do akumulatora ma w zestawie wtyk do ładowania przez gniazdo zapalniczki

Suru
: Re: Ładowanie AKU przez gniazdo zapalniczki
Baal napisał/a:
Witam
W niedzielę - po ponad 15 min walki z montażem AKU - wpadłem na pomysła.
Odradźcie jeśli się mylę.
Czy, Waszym zdaniem, można ładować AKU bez demontażu go z moto, poprzez gniazdo zapalniczki.
Kupiłem swego czasu ładowarkę AKU w Lidlu i wymontowałem go w grudniu - przez ten czas trzymałem go w dom - raz miesięcznie go podładowując ładowarką.
Po trudnościach w montażu Aku w motorze wpadłem na ten pomysł coby się nie wysilać z demontażem AKU tylko dorobić sobie takie cudo (ze starej ładowarki) z której wychodziły by kable plus i minus. I teraz wciskam tą przerobioną końcówkę do gniazda zapalniczki moto kable podłączam krokodylkami z ładowarką i gitara.
Czy waszym zdaniem zda to egzamin?
Czy może jednak lepiej jest demontować AKU na zimę i trzymać go w ciepłym miejscu - garaż mam nieocieplony i codziennie z niego korzystam otwierając go na wjazd i wyjazd auta?

Odpowiem w skrócie - można tylko pamiętaj żebyś miał w obwodzie zapalniczki bezpiecznik. Mam tak właśnie zrobione i działa od 2 lat bez problemu.

:
Doc napisał/a:
Mam tak właśnie zrobione i działa od 2 lat bez problemu.
- jaką wartość bezpiecznika masz?

To mówiłem ja - Jarząbek :-P .
================
Ach ten oddech ;-) .
:
Doc: ponieważ chcę zaadoptować starą ładowarkę samochodową do sony-erikssona więc ona w sobie (ten moduł który wsadzamy do gniazdka zapalniczki) ma właśnie bezpiecznik tylko nie za bardzo wiem jaki powinien być do moto - przecież nie będę cerował bezpiecznika drutem :koso:

lewa w górę...

:
Zibi665 napisał/a:
Doc napisał/a:
Mam tak właśnie zrobione i działa od 2 lat bez problemu.
- jaką wartość bezpiecznika masz?

Maksymalną wartość bezpiecznika dobiera się do przekroju przewodu, natomiast minimalną do mocy zasilanego urządzenia.

[ Dodano: 2012-03-15, 12:14 ]
Baal napisał/a:
Doc: ponieważ chcę zaadoptować starą ładowarkę samochodową do sony-erikssona więc ona w sobie (ten moduł który wsadzamy do gniazdka zapalniczki) ma właśnie bezpiecznik tylko nie za bardzo wiem jaki powinien być do moto - przecież nie będę cerował bezpiecznika drutem :koso:

Bezpiecznik we wtyczce (ładowarce) dobrany jest już do urządzenia, które ma zasilać i nie trzeba nic tam grzebać.



Z krainy zwątpienia, pozdrawiam Cię Gość nieśmiało.
:
R0bi napisał/a:
Maksymalną wartość bezpiecznika dobiera się do przekroju przewodu, natomiast minimalną do mocy zasilanego urządzenia.
- dzięki, pewnie przyda się taka informacja, pytałem o wartość - dla porównania, ponieważ ja mam zainstalowany 15A. ten bezpiecznik ma zabezpieczyć instalację moto podczas ładowania poprzez to gniazdko właśnie.
Tak, raczej każda wtyczka w ładowarkach etc. ma swoje zabezpieczenie.

To mówiłem ja - Jarząbek :-P .
================
Ach ten oddech ;-) .
:
Zibi665 napisał/a:
R0bi napisał/a:
Maksymalną wartość bezpiecznika dobiera się do przekroju przewodu, natomiast minimalną do mocy zasilanego urządzenia.
- dzięki, pewnie przyda się taka informacja, pytałem o wartość - dla porównania, ponieważ ja mam zainstalowany 15A. ten bezpiecznik ma zabezpieczyć instalację moto podczas ładowania poprzez to gniazdko właśnie.
Tak, raczej każda wtyczka w ładowarkach etc. ma swoje zabezpieczenie.

Ciężko jest jednoznacznie wyliczyć przekrój przewodu dla konkretnego zabezpieczenia, gdyż zmiennych jest dużo.
Według mnie przy 15A dobrej jakości przewód powinien mieć minimum 1,5 mm².
Z ładowarki wychodzi około 1A.



Z krainy zwątpienia, pozdrawiam Cię Gość nieśmiało.
:
No właśnie, z gniazdka wychodzą przewody 2 mm² i takim przekrojem mam podłączone do aku, po drodze na + (plusie) bezpiecznik 15A, myślę że instalacja zabezpieczona jest wystarczająco. Nie jestem elektrykiem, w związku z tym, przed pracami instalacyjnymi pogadałem ze znajomym siedzącym w temacie i tak właśnie mi poradził.

To mówiłem ja - Jarząbek :-P .
================
Ach ten oddech ;-) .
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group