/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Globi
2009-04-01, 21:47
Wymiana oleju
Autor Wiadomość
Dyziek 
Łukasz


Motocykl: xsr900
Wiek: 48
Dołączył: 21 Maj 2008
Posty: 408
Skąd: Sanok-Łódź
Wysłany: 2008-08-28, 14:33   Wymiana oleju

Na dniach chcialbym wymienic olej w mojej maszynce.

Chce zrobic to sam, pewnie zadna filozofia, a w serwisie powalili mnie troche cena 70zl za ta usluge.

Kupilem Motula 10w40 5100 pol syntetyk i nowy filtr.

Podobno tez trzeba uzyc specjalnej podkladki pod korek spustowy? skad taka wziasc? i czy jest konieczna jej wymiana?

Co ile wymieniacie olej w Shadow 700 -750 ? wg mojego manuala powinno sie co 8tys, nie powinno byc czesciej ?

Czy filtr oleju odkreca sie specjalnym kluczem czy pojdzie reka?

Czy stary olej przyjma na stacji benzynowej czy jakims serwisie?



Pytania moze dla niektorych smieszne, ale bede to robil pierwszy raz w motocyklu i chce sie upewnic :)
 
 
Divastion 
Dawid


Motocykl: GS 11
Wiek: 34
Dołączył: 14 Cze 2008
Posty: 1239
Skąd: Jeżowe
Wysłany: 2008-08-28, 14:44   Re: Wymiana oleju

Dyziek napisał/a:


1. Podobno tez trzeba uzyc specjalnej podkladki pod korek spustowy? skad taka wziasc? i czy jest konieczna jej wymiana?

2. Co ile wymieniacie olej w Shadow 700 -750 ? wg mojego manuala powinno sie co 8tys, nie powinno byc czesciej ?

3. Czy filtr oleju odkreca sie specjalnym kluczem czy pojdzie reka?

4. Czy stary olej przyjma na stacji benzynowej czy jakims serwisie?



Pytania moze dla niektorych smieszne, ale bede to robil pierwszy raz w motocyklu i chce sie upewnic :)




1. Bodajże jest to zwykła miedziana podkładka, także bez problemu ją można gdzieś dostać, chyba taką samą widziałem w kloszu kierunków. :mrgreen: chodzi o to, żeby była z miękkiego stopu i łatwo ulegała naciskowi, co sprawia, że staję się rodzajem uszczelki.

2. Częściej to wymienia się tylko, jeżeli zachodzi taka potrzeba (widzisz, że olej się robi syfiasty).

3. Biorąc pod uwagę temp. oleju i kilka innych czynników, to raczej masz gwarancję, że nie pójdzie od ręki. Weź sobie klucz francuski, szmatę na niego i jazda... tylko nie ściśnij za mocno.... dokręcasz przez szmatę ale już ręką, nie musisz kluczem.... potem sprawdzasz i obserwujesz czy nie cieknie nic. ;-)

4. stary olej na stacji? :shock: :shock: ;-D
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=ziOEOFDQ51o


Come on!
 
 
 
Mateusz 
Prospect


Motocykl: VT 750 C '83
Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 3085
Skąd: Jaktorów
Wysłany: 2008-08-28, 14:50   Re: Wymiana oleju

Dyziek napisał/a:
Na dniach chcialbym wymienic olej w mojej maszynce.

Chce zrobic to sam, pewnie zadna filozofia, a w serwisie powalili mnie troche cena 70zl za ta usluge.

Kupilem Motula 10w40 5100 pol syntetyk i nowy filtr.

Podobno tez trzeba uzyc specjalnej podkladki pod korek spustowy? skad taka wziasc? i czy jest konieczna jej wymiana?

Co ile wymieniacie olej w Shadow 700 -750 ? wg mojego manuala powinno sie co 8tys, nie powinno byc czesciej ?

Czy filtr oleju odkreca sie specjalnym kluczem czy pojdzie reka?

Czy stary olej przyjma na stacji benzynowej czy jakims serwisie?



Pytania moze dla niektorych smieszne, ale bede to robil pierwszy raz w motocyklu i chce sie upewnic :)


Żadna filozofia

Zaopatrz się w:

Miskę i butelkę na stary olej

klucz pasujący do śruby spustowej (pewnie 17)

klucz do filtra oleju a jeśli nie masz to długi śrubokręt i młotek.

Rozgrzewasz maszynę - ciepły olej lepiej schodzi. Wykręcasz korek z bagnetem, podstawiasz michę pod maszynę, odkręcasz śrubę spustową. Jak będziesz ją wykręcał to powoli i ostrożnie, bo Ci olej siknie :-) Podkładkę będziesz miał na śrubie spustowej - czy trzeba wymienić to musisz sam ocenić. Jeśli nie jest straszliwie spłaszczona czy zwichrowana to tylko wyczyść śrubę i podkładkę i użyjesz znowu.

Następnie bierzesz klucz do filtra i odkręcasz filtr i zostawiasz, żeby ściekało do miski ze spustu i z gwintu po filtrze. Jeśli nie masz klucza do filtra bierzesz śrubokręt, przykładasz go mniej więcej w połowie filtra i walisz młotkiem, aż przebijesz się aż do przeciwległej ścianki. Nie bój się - mocno trzeba walić :-) , Jak już wbijesz śrubokręt to naciskasz na niego i masz dźwignię, którą odkręcasz filtr.

Teraz spokojnie czekasz, aż olej spłynie dokładnie - ile? Ja zostawiam czasem na noc całą, ale równie dobrze możesz się brać za lanie nowego, jak już nie będzie kapało ze spustu.

W czasie spływania oleju otwierasz bańkę z olejem, wyciągasz filtr z opakowania i nalewasz oleju do filtra i zostawiasz na jakieś 15 minut (filtr nasiąknie olejem i od razu będzie puszczał nowy olej na silnik, zamiast najpierw zasysać w siebie). Zakręcasz śrubę spustową, smarujesz palcem zwilżonym w oleju uszczelkę gumowa na filtrze i nakręcasz filtr na gwint. Dokręcasz go TYLKO ręką do oporu. Nie dociągaj go kluczem!. Wystarczy ręką. Następnie wlewasz olej do silnika, zamykasz korek wlewowy, odpalasz maszynę, rozgrzewasz, wyłączasz, czekasz jakieś 5 minut i sprawdzasz poziom oleju. Jak za mało to uzupełniasz.

Wsio :-)
 
 
yanucha 


Motocykl: VF 750 C 97
Wiek: 59
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2780
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-08-29, 11:53   

Uśmiechnij się do Globiego. Ma klucz do filtra.



P.S.



Gdzie Ci zaśpiewali tyle kasy za wymianę oleju :?: :evil:
_________________
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.
 
 
Mateusz 
Prospect


Motocykl: VT 750 C '83
Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 3085
Skąd: Jaktorów
Wysłany: 2008-08-29, 13:05   

yanucha napisał/a:
Uśmiechnij się do Globiego. Ma klucz do filtra.



P.S.



Gdzie Ci zaśpiewali tyle kasy za wymianę oleju :?: :evil:


Nie no, klucz do filtra to koszt 6 - 10 zł w każdym hipermarkecie czy na stacjach benzynowych ... tylko kupić albo łańcuchowy albo taki opaskowy naciągany śrubą.
 
 
Dyziek 
Łukasz


Motocykl: xsr900
Wiek: 48
Dołączył: 21 Maj 2008
Posty: 408
Skąd: Sanok-Łódź
Wysłany: 2008-08-29, 13:08   

yanucha napisał/a:


Gdzie Ci zaśpiewali tyle kasy za wymianę oleju :?: :evil:


Jadac z Sanoka do Łodzi zajechalem tez troche z ciekawosci do takiego sporego salonu motocyklowego z serwisem w Jasle. W srodku same konkretne maszyny Goldwingi itp i pewnie tez w tym sie specjalizuja.

Za zmiane oleju w samochodzi płace 10zl lub zero jesli olej kupuje tam gdzie zmieniam... nie spodziewalem sie takich kwot wiec podziekowalem :)



Dziekuje wam za porady, mam juz olej i filtr, po weekendzie bede zmienial, pogoda nie za bardzo a zmieniam pod chmurka :/
 
 
yanucha 


Motocykl: VF 750 C 97
Wiek: 59
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2780
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-08-29, 14:39   

[quote="Mateusz"]
yanucha napisał/a:
... tylko kupić albo łańcuchowy albo taki opaskowy naciągany śrubą.




Toć o takim mówię :lol:
_________________
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.
 
 
Lbzdz 
zasadniczo - Kicia


Motocykl: CB600F4 Hornet
Wiek: 43
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 813
Skąd: Bukowiec (Łódź)
Wysłany: 2008-08-29, 22:58   

W Stykowie wymieniałem olej w Intruderze brata Endru.

Poszedł dosłownie od ręki
_________________
Live FREE or DIE !!!



www.horseteam.info
 
 
 
ciachu 


Motocykl: Shadow 90 99, GL 1800 17
Wiek: 51
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 3675
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-08-29, 23:16   

Dyziek napisał/a:
yanucha napisał/a:


Gdzie Ci zaśpiewali tyle kasy za wymianę oleju :?: :evil:


Jadac z Sanoka do Łodzi zajechalem tez troche z ciekawosci do takiego sporego salonu motocyklowego z serwisem w Jasle. W srodku same konkretne maszyny Goldwingi itp i pewnie tez w tym sie specjalizuja.

Za zmiane oleju w samochodzi płace 10zl lub zero jesli olej kupuje tam gdzie zmieniam... nie spodziewalem sie takich kwot wiec podziekowalem :)



Dziekuje wam za porady, mam juz olej i filtr, po weekendzie bede zmienial, pogoda nie za bardzo a zmieniam pod chmurka :/




Co masz zmieniać po chmurką, wbijaj się do mnie do garażu :idea: Jak by co to pw :-D
_________________
UWAGA post zawiera treści potencjalnie obraźliwe

 
 
Dyziek 
Łukasz


Motocykl: xsr900
Wiek: 48
Dołączył: 21 Maj 2008
Posty: 408
Skąd: Sanok-Łódź
Wysłany: 2008-09-02, 15:03   

Dzis z Ciachem wymieniliśmy olej :) poszlo bez pez większych problemów.

Podkładka pod srubą spustową była gruba i w idealnym stanie, nie było potrzeby jej wymieniać, a stary filtr tak lekko był wkręcony że ręką bez zadnego wysiłku poszedł.



Dzieki Ciachu z pomoc i udostępnienie garazu :)
 
 
Cynio 
Krzysiek


Motocykl: VStrom DL 1000, wcześniej VT750 ACE
Wiek: 55
Dołączył: 23 Gru 2008
Posty: 449
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-01-24, 23:36   

Mam pytanie, jak sprawdzacie poziom oleju w silniku. Motocykl oczywiście rozgrzany, silnik zgaszony czekamy aż olej ścieknie do miski i co dalej czy stoi pionowo czy oparty na bocznej, bagnet wkręcony czy tylko włożony.

Pytanie może banalne ale spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat.
 
 
andryszek 
vel andrys


Motocykl: Yamacha XJ 900S
Wiek: 59
Dołączył: 24 Sie 2007
Posty: 661
Skąd: Sokółka
Wysłany: 2009-01-25, 00:00   

Cynio napisał/a:
Mam pytanie, jak sprawdzacie poziom oleju w silniku.


Dlatego że temat był wielokrotnie wałkowany i pojawiało w nim sie kilka opcji - ogranicze się tylko do opisu tego, jak ja to robię:

silnik rozgrzany, odczekane co najmniej 20 minut, motocykl w pionie, bagnet tylko włożony.

Amen.
_________________
Andryszek - www
 
 
Krzysztof7712 


Motocykl: Shadow VT1100C SC32 1996r
Wiek: 46
Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 317
Skąd: Krosno
Wysłany: 2009-01-26, 16:43   

Dyziek napisał/a:
yanucha napisał/a:


Gdzie Ci zaśpiewali tyle kasy za wymianę oleju :?: :evil:


Jadac z Sanoka do Łodzi zajechalem tez troche z ciekawosci do takiego sporego salonu motocyklowego z serwisem w Jasle. W srodku same konkretne maszyny Goldwingi itp i pewnie tez w tym sie specjalizuja.

Za zmiane oleju w samochodzi płace 10zl lub zero jesli olej kupuje tam gdzie zmieniam... nie spodziewalem sie takich kwot wiec podziekowalem :)



Dziekuje wam za porady, mam juz olej i filtr, po weekendzie bede zmienial, pogoda nie za bardzo a zmieniam pod chmurka :/
















Ten salon to słynny na podkarpaciu Więcek, podobno jak kilka lat temu naprawiali jakąś honde goldwing to kamerą kręcili po kolei co gdzie miało być a przy skręcaniu wstecz heheeehhe a ceny to ma kosmiczne na wszystko pytałem o szczotki do rozrusznika to powiedział mi 150zł a kupiłem w larsonie za 30zł kosmos gość :lol: :lol: :lol:
 
 
 
SKUTI
[Usunięty]

  Wysłany: 2009-02-04, 19:49   co zrobić ze zużytum olejem?

a mi zużyty olej przydaje się zimą,na co?rozmieszany z wiorami doskonale nadaje się do palenia w piecu,ten aż podskakuje a rura prawie czerwona od zaraz :-D
 
 
mikiwerner
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-06, 19:31   

a ja starym olejem 'zakonserwowałem' sobie wrota od garażu :)) takie tam stare drewniane ;p
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM