/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Lutowanie ,spawanie rurki do cieczy chłodzącej?
Autor Wiadomość
zenon407 

Motocykl: Honda 700c 1987r
Wiek: 64
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 387
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-19, 11:02   Lutowanie ,spawanie rurki do cieczy chłodzącej?

Chciałbym wymienic kawełk skorodowanej rurki i nie wiem czym to jest pospawane: lutem mosiadzu,srebra?
Czy jak podgrzeje palnikiem(na oko jaka temp?) wyjdzie mi ta rurka z kielicha?
Spawam rurki miedziane,stal ale podejrzewam ,ze to lut srebny a takim jeszcze nie spawałem.
Jak ktos robił to prosze niech podpowie jak to zrobić?
Jakby wyszło z kielicha to wlutowałbym rurkę miedziana fi 18 miękką i moze udałoby sie zrobić na koncu cit większa średnice aby waż trzymał dobrze....







Moze ktoś ma uzywke?
vt 700 c 1987r
 
 
rafal73 
Tylko Honda

Motocykl: VT 800C RC32
Wiek: 50
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 158
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2013-04-19, 12:34   

Znalazłem tutaj: http://www.ebay.com/itm/H...r#ht_845wt_1191
NIby nowa jest dostęp[na ale nie na nasz rynek: 19501-MM8-790 cena 66 dolarów

[ Dodano: 2013-04-19, 12:40 ]
Tutaj trochę taniej: http://www.partzilla.com/...01-MG8-000.html

[ Dodano: 2013-04-19, 13:04 ]
HONDA VT SHADOW 700/750 Części silnika i nie tylko NR.TEL.699259960 - znalazłem na allegro, zadzwoń, popytaj.

[ Dodano: 2013-04-19, 13:39 ]
Jeszcze ten: http://www.ebay.com/itm/1...r#ht_2383wt_681
 
 
zenon407 

Motocykl: Honda 700c 1987r
Wiek: 64
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 387
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-20, 17:24   

Dzięki Rafał!

Moze ktos cos o spawaniu,lutowaniu......takich rurek./
 
 
Alabaster 
Maciej


Motocykl: VT 1100 C Spirit '03 SC18
Wiek: 52
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 2818
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-04-20, 20:23   

Pewnie się da pospawać.
Kumplowi kiedyś w puszce poszła jakaś rurka od klimy i mu zaśpiewali XXX$ za nią - znalazł jakiegoś magika i mu to pospawał za grosze.

Popytaj w jakimś serwisie albo u ślusarza.
 
 
Marlboro 
Tomek


Motocykl: VT500C 86r, GPZ 1100
Wiek: 40
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 951
Skąd: Suskowola /WRA
Wysłany: 2013-04-20, 21:57   

Alabaster napisał/a:
Pewnie się da pospawać.
Kumplowi kiedyś w puszce poszła jakaś rurka od klimy i mu zaśpiewali XXX$ za nią - znalazł jakiegoś magika i mu to pospawał za grosze.

Popytaj w jakimś serwisie albo u ślusarza.


Klima jest z aluminium i spawa się je tigiem. Tutaj widać że połączenie jest lutowane, ja jednak przed postawieniem diagnozy na srebro sprawdził bym czy to nie jest zwykła cyna (tylko pochromowana). Jeśli jest to jednak srebro lub inne lutowie będziesz potrzebował odpowiedniego palnika. Najlepszy by był tutaj zestaw propan-butan/tlen ale dla tylko tej części szkoda w niego inwestować, tańszym rozwiązaniem jest coś takiego
http://allegro.pl/zestaw-...3122264225.html

jednak jak nie masz doświadczenia w takich sprawach zlecić to komuś.

Nie wiem za bardzo gdzie to się wykłada ale jeśli masz dostęp do tiga to można by było zakonstruować coś z rurek KO
 
 
 
zenon407 

Motocykl: Honda 700c 1987r
Wiek: 64
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 387
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-21, 13:21   

Cytat:
Najlepszy by był tutaj zestaw propan-butan/tlen ale dla tylko tej części szkoda w niego inwestować,


Mam taki palnik i spawam stal i na mosiądz-nie mam natomiast żadnego doświadczenia w lutowaniu srebrem.Topnik jaki ,temp,pasta jaka itp.
Poza tym jak zaczne spawac prawopodobnie,, puszczą" luty obok i bedzie problem....
 
 
Marlboro 
Tomek


Motocykl: VT500C 86r, GPZ 1100
Wiek: 40
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 951
Skąd: Suskowola /WRA
Wysłany: 2013-04-21, 14:16   

zenon407 napisał/a:
Cytat:
Najlepszy by był tutaj zestaw propan-butan/tlen ale dla tylko tej części szkoda w niego inwestować,


Mam taki palnik i spawam stal i na mosiądz-nie mam natomiast żadnego doświadczenia w lutowaniu srebrem.Topnik jaki ,temp,pasta jaka itp.
Poza tym jak zaczne spawac prawopodobnie,, puszczą" luty obok i bedzie problem....


Jeśli tak jak napisałeś spawa to musisz mieć prawdopodobnie palnik acetylenowo-tlenowy bo praktycznie z popularnych tylko one osiągają odpowiednią temperaturę do spawania i jest ona za wysoka do lutowania (materiał ci się stopi a nie tylko lutowie).

tak luty obok pewnie ci się rozpuszczą ale jak ich nie będziesz ruszał nie powinny stracić połączenia przy ochłodzeniu, a jak ich ruszysz to je od nowa polutujesz
 
 
 
Dziki 
Adam


Motocykl: VT 1100 C2 Sabre'04
Wiek: 42
Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 445
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-04-21, 15:36   

a nie możesz tego podgrzać zwykłym palnikiem na propan-butan takim jak używają hydraulicy do instalacji miedzianych? temperatura topnienia lutu srebrnego to podobno 630 stopni. jak będziesz chciał dolutować rurkę miedzianą do stalowej zwykłą pastą do instalacji miedzianych to stalowy kielich trzeba będzie wytrawić kwasem HCl przetrawionym Cynkiem
_________________
Patrz na boki, spójrz dwa razy- drifterzy są wszędzie
 
 
zenon407 

Motocykl: Honda 700c 1987r
Wiek: 64
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 387
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-21, 16:33   

Cytat:
a nie możesz tego podgrzać zwykłym palnikiem na propan-butan takim jak używają hydraulicy


Też mam taki ale wole sie 10 razy spytać niz raz zje....ć.

@Dziki
Taki kwas:?

http://allegro.pl/odczynn...3182929932.html
 
 
zikowski 

Motocykl: XLV750R & CR250
Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 26
Skąd: zach-pom
Wysłany: 2013-04-21, 16:54   

Polecam topnik AluWeld dostępny na alledrogo. Można nim lutować aluminium wzykłą cyną. Do wybory jest kilka rodzai np. do kwasówki,nierdzewki i innych.
Topnik jest palny, więc palnik odpada. Trzeba użyć lutownicy oporowej.

Polecam
_________________
wszystko jest do opanowania
 
 
Dziki 
Adam


Motocykl: VT 1100 C2 Sabre'04
Wiek: 42
Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 445
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-04-21, 17:02   

raczej taki http://allegro.pl/kwas-so...3187896940.html ale rozejrzyj się po okolicy może znajdziesz gotowy roztwór, czyli już przetrawiony. ja kiedyś miałem duży problem ze znalezieniem cynku, ostatecznie wrzuciłem jakieś odważniki do wyważania kół cynkowe.

po prostu jak tego nie wytrawisz to się cyna nie przyklei do stali, z miedzią nie ma problemu.

grzejąc palnikiem na propan-butan nie stopisz stalowej rurki, więc spokojnie. lut za to powinien odpuścić z kielicha
_________________
Patrz na boki, spójrz dwa razy- drifterzy są wszędzie
 
 
kjakub 

Motocykl: SzukamVT750('83-5)/1.1('85-6)/AT RD07(ew04)
Dołączył: 03 Gru 2012
Posty: 74
Skąd: G. Śląsk (Tychy)
Wysłany: 2013-04-21, 17:06   

Po co roztwór mianowany? Tylko przepłacisz. Przypominam, że wodny roztwór chlorowodoru to kwas solny, więc równie dobrze może się nadać(po rozcieńczeniu) taki jak napisał Dziki: http://allegro.pl/kwas-so...3187896940.html
Poza tym, zastanawiam się(bo nie wiem), czy musi to być drogi lut srebrowy? Może wystarczy miedziano-fosforowy, mosiężny lub inny podobny, albo nawet lut miękki typu SnCu, czy SnAg z pastą lutowniczą(bez kwasu solnego)? W dodatku do kupienia w każdym sklepie instalacyjnym, albo markecie budowlanym. Wszystko do polutowania zwykłym palnikiem propan-butan + powietrze.
Acetylen + tlen do lutowania? Przecież taka temperatura to do spawania i przepalania stali jest dobra, ba do przepalania stali wystarczy nawet propan-butan + tlen.
 
 
Marlboro 
Tomek


Motocykl: VT500C 86r, GPZ 1100
Wiek: 40
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 951
Skąd: Suskowola /WRA
Wysłany: 2013-04-21, 17:14   

kjakub napisał/a:

Acetylen + tlen do lutowania? Przecież taka temperatura to do spawania i przepalania stali jest dobra, ba do przepalania stali wystarczy nawet propan-butan + tlen.


zobacz wyżej co cytowałem, ktoś wspominał o spawaniu (a do tego potrzebny jest taki zestaw) a co się później okazało to mowa była o palnik propan-butan (bez tlenu) na który nawet nie polutuje się na twardo.
 
 
 
kjakub 

Motocykl: SzukamVT750('83-5)/1.1('85-6)/AT RD07(ew04)
Dołączył: 03 Gru 2012
Posty: 74
Skąd: G. Śląsk (Tychy)
Wysłany: 2013-04-21, 18:09   

Wybacz, ale mi umknęło ;-) .
Jednak, w kwestii twardego lutu nie mogę się z Tobą zgodzić - nie ma jakichś wielkich problemów z lutowaniem na twardo przy użyciu zwykłego palnika(tj. propan-butan bez dodatkowego tlenu - taki jak mają zazwyczaj instalatorzy), zwłaszcza gdy nie są to jakieś grube rury - u mnie instalacja gazowa była lutowana lutem twardym(taki wymóg), bodajże właśnie miedziano-fosforowy, topiący się w wyższej temperaturze niż srebrowy i nikt nie miał żadnej butli z tlenem ;-) ale już nie pamiętam jak było z topnikiem - czy to była pasta lutownicza, czy boraks, czy co innego.

Tak jeszcze co do lutowania na twardo, to najprędzej w tym przypadku obawiał bym się rozlutowania całości gdy luty okażą się być miękkie, ale przy rozlutowywaniu chyba poznasz jakie to luty.
 
 
Marlboro 
Tomek


Motocykl: VT500C 86r, GPZ 1100
Wiek: 40
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 951
Skąd: Suskowola /WRA
Wysłany: 2013-04-21, 19:58   

kjakub napisał/a:
Wybacz, ale mi umknęło ;-) .
Jednak, w kwestii twardego lutu nie mogę się z Tobą zgodzić - nie ma jakichś wielkich problemów z lutowaniem na twardo przy użyciu zwykłego palnika(tj. propan-butan bez dodatkowego tlenu - taki jak mają zazwyczaj instalatorzy), zwłaszcza gdy nie są to jakieś grube rury - u mnie instalacja gazowa była lutowana lutem twardym(taki wymóg), bodajże właśnie miedziano-fosforowy, topiący się w wyższej temperaturze niż srebrowy i nikt nie miał żadnej butli z tlenem ;-) ale już nie pamiętam jak było z topnikiem - czy to była pasta lutownicza, czy boraks, czy co innego.

Tak jeszcze co do lutowania na twardo, to najprędzej w tym przypadku obawiał bym się rozlutowania całości gdy luty okażą się być miękkie, ale przy rozlutowywaniu chyba poznasz jakie to luty.

Nie wiem nigdy nie podejmowałem się lutowania twardego samym propanem i nie widziałem aby ktoś to robił -> ale dużo rzeczy jeszcze nie widziałem ;-) . Ja znowu widziałem jak gazownik kład właśnie instalacje miedzianą lutowaną na twardo i lutował takim palnikiem na pojemniku ciśnieniowym (coś podobnego co podawałem wyżej) i na 10 lutów 2 mu przepuszczały i pojechał wtedy po zestaw propan-butan/tlen którym później i ja się bawiłem ale samo wykonywanie lutów przez tego gazownika i w obserwacji i w estetyce i szybkości lepiej wyglądało na zestawie z tlenem.
_________________
Maruda od urodzenia :omg:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM