/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Konserwacja łańcucha - co ile km dokonywać tej czynności???
Autor Wiadomość
leokadius
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-22, 12:25   Konserwacja łańcucha - co ile km dokonywać tej czynności???

Witam, jak w temacie. Jestem nowym nabywca Hondy Shadow VT 750 1999R i mam pytanie w tym zakresie co ile km należy konserwować łańcuch, czy do tego służą jakieś specjalne środki?? bardzo będe wdzięczny za wszelkie informacje.



Poza tym:

JEST KTOŚ Z MOTONITÓW W STANIE UŻYCZYĆ MI SERWISÓWKI DO TEGO MODELU, JAKOŚ NIE MOGE ZNALEŹC I ZALEZY MI NA WERSJI W JĘZYKU POLSKIM.



Za wszelkie onformacje z góry dziękuje. Pozdrawiam
 
 
Cezar 
Ride Safe Ride Free


Motocykl: VT 500 C 85
Wiek: 39
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 2472
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-05-22, 12:45   

Ja jestem zdania (choć jeżdże na kardanie) że łańcuch trzeba smarować nie załóżmy co 300km czy 100km tylko wtedy kiedy tego potrzebuje.. Czyli po jeździe w deszczy kiedy woda wypłukuje środek smarny z łańcucha.

Jeśli łańcuch jest zasyfiony bo masz kiepski smar do którego przylepia sie syf z ulicy (drobinki piachu) to trzeba łańcuch wyczyścić, są do tego specjalne środki ale można też na przykład naftą. później trzeba taki łańcuch z nafty dokładnie wypłukać i wysuszyć, dlatego czasem lepsze są środki (odsyfiacze) w spray'u.

Później dokładne smarowanie ogniw w miejscu w którym ono pracuje a nie nasmarowanie łańcucha z wierzchu tak żeby sobie smar pochlapał oponę i spłynął na asfalt.

Jak spojrzymy na łańcuch to widać czy potrzebuje smarowania czy nie. Jeśli jest suchy - smarujemy, jeśli zaczyna głośniej pracować - smarujemy itd.

Pozdrawiam
_________________
Jadę jadę na motorze...
 
 
 
Kaczan 

Motocykl: BMW R1200R
Wiek: 62
Dołączył: 03 Paź 2007
Posty: 282
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-22, 15:13   

Środek do smarowania łańcucha,znajdziesz w każdym sklepie bądż serwisie motocyklowym.Łańcuch pryska się od wewnętrznej strony,,na całej długości,stopniowo przepychając motocykl..Dobrze jest zasłaniać jakims kawałkiem tektury koło żeby go nie spryskać,potem jest ciężko doczyścić.Kiedy smarować? Zerkaj na łańcuch,od tyłu motocykla , na zębatce.Jeżeli tulejki są czarne jest dobrze,jeżeli robią się jasne trzeba smarować.No i zawsze po jeździe w deszczu,wypłukuje wtedy wszystko.
 
 
renegade 
Handlarz gumek :-)


Motocykl: BRAK :-( było VT 700 C 85
Wiek: 45
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 2433
Skąd: Lipsko
Wysłany: 2008-05-22, 17:08   

Ja smaruję 1 w roku. :mrgreen:

Idzie ok. 120ml oleju przekładniowego i więcej nie zaglądam. :twisted:
_________________
...a ósmego dnia Bóg stworzył Shadowa...
http://www.shadow.org.pl/...p=256254#256254
wydechy własnej konstrukcji
http://g.co/maps/t9uzt
 
 
 
Roadrunner 
Łukasz


Motocykl: BMW
Dołączył: 09 Lut 2008
Posty: 1209
Skąd: Legionowo/Ostróda
Wysłany: 2008-05-22, 17:47   

To ja jeszcze z innej beczki: stosować przed smarowaniem środki do czyszczenia łańcuchów czy nie? Mam łańcuch O-ringowy i mam smarowidło Motul do łańcuchów oraz środek do czyszczenia łańcuchów i hamulców Shella w sprayu. W serwisówce do Hondy piszą, żeby nie używać żadnych środków chemicznych do czyszczenia łańcucha. Z kolei na opakowaniu od smarowidła jest napisane, żeby wcześniej łańcuch wyczyścić jakimś preparatem. No i teraz zgłupiałem. Do tej pory czyściłem szmatką, oliwiłem i już. Mam środek do czyszczenia na półce ale boje się go użyć ;-) Co radzicie, czyścić preparatem czy nie? Pomóżcie ;-)
_________________
Say no to slow.
 
 
renegade 
Handlarz gumek :-)


Motocykl: BRAK :-( było VT 700 C 85
Wiek: 45
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 2433
Skąd: Lipsko
Wysłany: 2008-05-22, 17:53   

Możesz spokojnie czyścić.

Jak pisana byłe serwisówka to prawdopodobnie jedynym środkiem do czyszczenia łańcucha była nafta. Chociaż pewnie z drugiej strony producent smaru do czyszczenia łańcucha zaleca produkt swojej produkcji. :koso:
_________________
...a ósmego dnia Bóg stworzył Shadowa...
http://www.shadow.org.pl/...p=256254#256254
wydechy własnej konstrukcji
http://g.co/maps/t9uzt
 
 
 
Roadrunner 
Łukasz


Motocykl: BMW
Dołączył: 09 Lut 2008
Posty: 1209
Skąd: Legionowo/Ostróda
Wysłany: 2008-05-22, 17:57   

renegade26 napisał/a:
Możesz spokojnie czyścić.

Jak pisana byłe serwisówka to prawdopodobnie jedynym środkiem do czyszczenia łańcucha była nafta. Chociaż pewnie z drugiej strony producent smaru do czyszczenia łańcucha zaleca produkt swojej produkcji. :koso:






Dzięki za pomoc ;-) Przez godzinę stałem obok motocykla i nie mogłem się zdecydować co zrobić, poważnie ;-) Ja po prostu wolałbym sobie zrobić krzywdę niż mojej niuni ;-) Zgadzam się z tym co napisałeś, ale potrzebowałem potwierdzenia, by mieć pewność, że nic nie zepsuję ;-)
_________________
Say no to slow.
 
 
Roadrunner 
Łukasz


Motocykl: BMW
Dołączył: 09 Lut 2008
Posty: 1209
Skąd: Legionowo/Ostróda
Wysłany: 2008-05-22, 19:47   

No, łańcuch wyczyszczony.... chociaż ostatnie parę oczek już szmatką :mrgreen: Producent środka do czyszczenia łańcucha nie przewidział używania go przez takiego wariata jak ja bo jedna puszka nie starczyła mi na wyczyszczenie całego łańcucha :mrgreen: Widocznie ja czystość łańcucha rozumiem inaczej niż producent preparatu, błyszczy się teraz jak lustro :mrgreen: Odczekałem ponad pół godziny przed nałożeniem smaru więc na parę kilometrów mam spokój ;-)



Renegade, z Twojej wypowiedzi wynika, że nafta nie jest najlepszym środkiem do czyszczenia łańcuchów O-ringowych? Bo trochę poszperałem w necie no i każdy zaleca naftę jako tani środek do czyszczenia. Wiem, że kłopotliwy w użyciu, ale ja nie boję się upaprać łapek :mrgreen:
_________________
Say no to slow.
 
 
Rocker 

Motocykl: FLHR
Wiek: 43
Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 266
Skąd: Dobrodzień
Wysłany: 2008-06-12, 13:54   

Odświeżę trochę temat.

Pomimo iż łańcuch można u mnie znaleźć jedynie w sliniku, to pytam ponieważ moja lepsza połowa ma VT 750 C2. Moje pytanie więc: Jakie środki używacie? Ale chodzi mi o konkretne, do czyszczenia i smarowania. Słyszałem opinie że najlepsze są teflonowe smary, ale teflonowe czy nie, jedne są lepsze inne gorsze. Np kolega używał kiedyś smaru ARAL i się nim bardzo zachwycał bo nie spadał z łańcucha i nie brudził zazbytnio. Kupił jakiś inny i ten inny już robił taką tłustą rzeźnię na kole że nie szło tego doczyścić. Może używacie jakiegoś środka godnego polecenia?



Z góry wieeeeeeeeelkie dzięki za podpowiedzi

Pozdrawiam
 
 
Rocker 

Motocykl: FLHR
Wiek: 43
Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 266
Skąd: Dobrodzień
Wysłany: 2008-06-12, 15:46   

No tak, faktycznie jak się przesadzi z ilością to nadmiar powinien spaść. Ja szukając smaru spotkałem się z takim specyfikiem

http://moto.allegro.pl/it..._i_zebatek.html

Ciekaw jestem czy faktycznie to jest coś dobrego?

Tak czy owak dzięki za podpowiedź, będę o tym pamiętał smarując łańcuch.



Pozdrawiam
 
 
Blazimir
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-12, 20:05   

Ja używam smarowidła MOTULa i z czystym sumieniem mogę ten produkt polecić. Dobrze jest też kupić preparat do czyszczenia łańcucha, tej samej firmy co smarowidło (komplementarność komponentów czy jak to sie tam zwie ;-) ) Od biedy zawsze jest stary, dobry Hipol :mrgreen:
 
 
SKUTI
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-20, 22:03   

JA UŻYWAM MOTUL-A Z TEFLONEM,CENA OKOŁO 50 ZŁOTYCH ALE WARTO,JESTEM Z NIEGO ZADOWOLONY,TO ODNOŚNIE SMAROWANIA A CZYM CZYŚCIĆ ??? JA JESZCZE NIE MUSIAŁEM CZYŚCIĆ I POWIEM TAK ŻE WACHAM SIĘ CO DO TEGO CZYM GO CZYŚCIĆ.NAPEWNO NIE MOŻE TO BYĆ ŚRODEK KTÓRY MOŻE ROZSZCZELNIĆ ORINGI WEWNĄTRZ ŁAŃCUCHA ,OWE ORINGI TRZYMAJĄ FABRYCZNIE WCIŚNIĘTY SMAR DO ŁAŃCUCHA WIĘC MOŻNA BY SOBIE POGORSZYĆ JAK UŻYJESZ ROZPUSZCZALNIKA,TO NA TYLE JEŚLI CHODZI O MOJĄ WIEDZĘ NA TEN TEMAT,NARKA
 
 
zizolec
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-01, 15:01   

smar : http://www.sklep.riders.p...0,ml,p1102.html



co 500 km
 
 
Przemo vt 


Motocykl: R1200RT
Wiek: 41
Dołączył: 19 Maj 2008
Posty: 75
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-07-01, 23:16   

moim zdaniem zależnie od warunków w jakich się jeździ, po łańcuchu widać kiedy zaczyna być suchy

ps.ja używam Smaru do łańcuchów Shell Advance Chain Ultra
 
 
MariuszG 

Motocykl: VT 750 C2 99
Wiek: 53
Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 96
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2009-07-02, 16:26   

Witajcie

Ja kupiłem i używam taki zestaw z tym że łąńcucha jeszcze nie myłem. Smar po zaschnięciu się trzyma mocno. A tymi środkami czyszczącymi można ładnie zębatkę i felgę oczyścić z ew odprysków :lol:

http://www.moto-akcesoria...roducts_id=2233

Pozdrawiam

Mariusz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM