/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie się wpiąć do kontrolek oleju i temperatury ?
Autor Wiadomość
aroxe 


Motocykl: Honda Shadow VT600C'96
Wiek: 31
Dołączył: 07 Maj 2017
Posty: 39
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2018-05-23, 08:51   

Pamiętaj też, że jeżeli diody nie mają wbudowanego rezystora to musisz dodatkowo dołożyć go szeregowo z diodą, żeby się nie spaliła.
 
 
laszlo 

Motocykl: VT600C 2001
Wiek: 42
Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 49
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-23, 14:03   

aroxe napisał/a:
Pamiętaj też, że jeżeli diody nie mają wbudowanego rezystora to musisz dodatkowo dołożyć go szeregowo z diodą, żeby się nie spaliła.


No właśnie chciałem o to dopytać, bo jeśli kupiłem diody/kontrolki działające na zasilaniu 12V to chyba mogę je bezpośrednio do kostki lub kabli podpiąć bez dodatkowych rezystorów?
 
 
zbylan 


Motocykl: VT 600, '88
Wiek: 70
Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 73
Skąd: Piaseczno/W-wa
Wysłany: 2018-05-23, 20:22   

laszlo napisał/a:
Pomożecie?
... czy powinienem w przypadku podpięcia kupionej diody jako kontrolki temperatury plus tej diody podpiąć do zielono-niebieskiego a minus diody podpiąć do zielonego, który jest chyba masą? ...

Obawiam się, że to nie zadziała, w każdym razie u mnie nie zadziałało (VT 600 z '88). Problem w tym, że czujnik temperatury w moto nie zwiera skokowo do masy. To termistor, którego rezystancja maleje wraz ze wzrostem temperatury. W efekcie dioda świeci już przy lekko ciepłym silniku, a właściwe wyskalowanie tego układu uznałem za zbyt uciążliwe i niepewne. Zamiast oryginalnego czujnika (z przewodu zl/nb) zastosowałem łącznik termobimetaliczny, a dokładnie dwa łączniki, schowane w ożebrowaniu tyniego cylindra.
_________________
Pozdrawiam Zbyszek
 
 
aroxe 


Motocykl: Honda Shadow VT600C'96
Wiek: 31
Dołączył: 07 Maj 2017
Posty: 39
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2018-05-24, 09:43   

laszlo napisał/a:

No właśnie chciałem o to dopytać, bo jeśli kupiłem diody/kontrolki działające na zasilaniu 12V to chyba mogę je bezpośrednio do kostki lub kabli podpiąć bez dodatkowych rezystorów?


Nie wiem jakie diody kupiłeś. Jeżeli mają wbudowany rezystor to nie musisz go dokładać. Jeżeli nie mają to musisz. Nie ważne na jakie napięcie są przeznaczone, charakterystyka diod jest jedna - wystarczy mały wzrost napięcia i prąd na diodzie rośnie wykładniczo, czyt. dioda pójdzie z dymem. To właśnie rezystor temu zapobiega. A Twój alternator nie dają non stop 12V tylko dajmy na to 12V +/-1V. :)
 
 
laszlo 

Motocykl: VT600C 2001
Wiek: 42
Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 49
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-24, 09:48   

aroxe napisał/a:
laszlo napisał/a:

No właśnie chciałem o to dopytać, bo jeśli kupiłem diody/kontrolki działające na zasilaniu 12V to chyba mogę je bezpośrednio do kostki lub kabli podpiąć bez dodatkowych rezystorów?


Nie wiem jakie diody kupiłeś. Jeżeli mają wbudowany rezystor to nie musisz go dokładać. Jeżeli nie mają to musisz. Nie ważne na jakie napięcie są przeznaczone, charakterystyka diod jest jedna - wystarczy mały wzrost napięcia i prąd na diodzie rośnie wykładniczo, czyt. dioda pójdzie z dymem. To właśnie rezystor temu zapobiega. A Twój alternator nie dają non stop 12V tylko dajmy na to 12V +/-1V. :)


Kupiłem z Chin coś takiego:
https://www.aliexpress.co...2808739651.html
Jaki rezystor powinien w takim wypadku dodać?
 
 
aroxe 


Motocykl: Honda Shadow VT600C'96
Wiek: 31
Dołączył: 07 Maj 2017
Posty: 39
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2018-05-24, 15:09   

Wyglądają mi na takie co rezystor mają już w obudowie. Poza tym sprzedający nie podał prądu jaki pobiera ten LED więc nie można dobrać odpowiedniego rezystora. :)
Podłącz i sprawdź czy zaświeci więcej niż raz. :)
 
 
laszlo 

Motocykl: VT600C 2001
Wiek: 42
Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 49
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-24, 15:39   

aroxe napisał/a:
Wyglądają mi na takie co rezystor mają już w obudowie. Poza tym sprzedający nie podał prądu jaki pobiera ten LED więc nie można dobrać odpowiedniego rezystora. :)
Podłącz i sprawdź czy zaświeci więcej niż raz. :)

Ok. Potrzebuję dwie kontrolki a zamówiłem pięć, więc teoretycznie trzy razy mogę się pomylić ;)
 
 
aroxe 


Motocykl: Honda Shadow VT600C'96
Wiek: 31
Dołączył: 07 Maj 2017
Posty: 39
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2018-05-25, 09:58   

To powodzenia, daj znać jak poszło. Zwłaszcza jestem ciekaw czy zadziała po prostu dla wskazania temperatury, czy trzeba będzie robić inny dedykowany układ jak wspominał kolega wyżej.
 
 
laszlo 

Motocykl: VT600C 2001
Wiek: 42
Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 49
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-25, 16:41   

Przed chwilą wyskoczyłem na 15 min do garażu i sprawa wygląda dobrze.
Po pierwsze, Chińczyk mi odpisał, że te kontrolki mają wbudowane rezystory.
Po drugie, przed chwilą wpiąłem kontrolkę pod kabelki z instalacji, zgodnie ze schematem, i kontrolka, jako czujnik ciśnienia oleju, teoretycznie zdziałała poprawnie (świeciła się po przekręceniu kluczyka, gasła po uruchomieniu silnika).
Kontrolki, jako lampki temperatury silnika nie wpinałem do testu, bo chyba jeśli wszystko w porządku to ona i tak się nie świeci? Jedynie, gdyby było coś nie tak, to ona by się zaświeciła. Mam rację, czy źle to interpretuję?
W każdym bądź razie wydaje się mi, że jedyny problem, który mi został to wymyślić gdzie jakoś ładnie osadzić te dwie nowe kontrolki, których mi brakowało.
 
 
laszlo 

Motocykl: VT600C 2001
Wiek: 42
Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 49
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-07, 09:45   

Jednak mam pewien problem. Dopiero wczoraj znalazłem czas, żeby finalnie zamontować dodatkowe diody i po podpięciu dosyć długo drapałem się po głowie i nadal nie wiem o co chodzi. Otóż:
a) gdy podpiąłem led-a w ten sposób, że plus led-a podpiąłem do niebiesko-czerwonego przewodu instalacji motocykla (czujnik ciśnienia oleju), a minus led-a do masy instalacji motocykla to dioda w ogóle nie świeciła
b) gdy podpiąłem led-a w ten sposób, że plus led-a podpiąłem do niebiesko-czerwonego przewodu instalacji motocykla (czujnik ciśnienia oleju), a minus led-a pozostawiłem luzem, czyli nigdzie nie wpiąłem, to kontrolka świeciła się tak jakbym tego oczekiwał, czyli po przekręceniu kluczyka w stacyjce zaczęła świecić a gdy uruchomiłem silnik to zgasła. Podejrzewam, że gdy poprzednim razem na szybko sprawdzałem to minus led-a jednak niedokładnie podpiąłem do masy i dlatego wtedy również zaświeciło się. Ma ktoś pomysł o co tu chodzi?
 
 
aroxe 


Motocykl: Honda Shadow VT600C'96
Wiek: 31
Dołączył: 07 Maj 2017
Posty: 39
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2018-06-07, 09:50   

Te ledy co pokazywałeś mogą mieć masę podprowadzoną też do swojej obudowy i dlatego led świeci z dyndającym kablem (nie wiem czy tak rzeczywiście maja, to takie moje przypuszczenie).
 
 
laszlo 

Motocykl: VT600C 2001
Wiek: 42
Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 49
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-09, 09:32   

Jak dobrze się przyjrzeć diagramowi, to kabelki niebiesko-czerwony i niebiesko-zielone są masą sterującą diodami, zatem podpinałem je dotąd źle. Teraz podpiąłem tak, że plusy diod podpiąłem pod plus stacyjki a minusy diod do niebiesko-czerwonego i niebiesko-zielonego kabelka i obecnie działa tak jak powinno, tzn poprawnie działa dioda ciśnienia oleju, bo kontrolka temperatury świeci się cały czas od momentu przekręcenia stacyjki, ale podejrzewam, że jest to kwestia uszkodzonego czujnika.

A to, że świeciła się dioda z odpiętą masą to prawdopodobnie wynikało z tego, że próbowałem podpiąć dwie diody, których minusy złączyłem ze sobą.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM