/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Druk 3D - dorabianie części na podstawie cyfrowego modelu
Autor Wiadomość
wojtekb 

Motocykl: VT600C 97'
Wiek: 34
Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 28
Skąd: kkr
Wysłany: 2013-12-28, 23:12   Druk 3D - dorabianie części na podstawie cyfrowego modelu

Hej

Od jakiegoś czasu zamierzałem się pochwalić z myślą że być może ktoś z motocyklowej braci skorzysta kiedyś z moich usług.

Jakiś czas temu, zmontowałem sobie drukarkę 3D. Na obecnę chwilę, jestem w stanie wykonywać modele w technologii FDM (zasada działania prezentowana na filmie), na polu roboczym o wielkości około 140x120x100mm.

Drukuję z materiału PLA (biodegradowalny, dość twardy plastik), jednak wkrótce zamierzam ruszyć z materiałem ABS, a być może w przeciągu kilku miesięcy z nylonem. W tej chwili jednak gdyby ktoś z was chciał, niedługo po nowym roku mógłbym drukować coś z PLA.

Ograniczenia?
Druk FDM uniemożliwia drukowanie "w powietrzu" - mogę drukować duże pochyłości oraz "mosty", jednak bez przesady. Można jednak zawsze doprojektować kawałki wspierające model, aby ominąć tą niedogodność.

Przyjmuję modele w formacie STL.

Póki co, drukuję niewiele drożej niż koszty materiału, gdyż drukarke złożyłem w celach edukacyjnych, a nie zarobkowych, ale wydruki są (wg opinii znajomych którym coś drukowałem) naprawde dobrej jakości. Drukowane modele zachowują dobrą geometrie, nie potrzeba dużo dodatkowej obróbki by używać ich w jakichś technicznych projektach.

Załączam linki do przykładowych zdjęć wykonanych przedmiotów oraz filmu z pracy drukarki.

Zdjecie1 - diabełek
Zdjecie2 - fragment katedry
Film - wydruk makiety
 
 
soltys 

Motocykl: shadow 700
Wiek: 38
Dołączył: 23 Gru 2012
Posty: 119
Skąd: Stryszów wadowice
  Wysłany: 2013-12-29, 19:54   

To jest jak frezarka a nie drukarka :-) Powiedz nam do czego to konkretnie używasz? Elementy makiet dla hobbistów, rozumiem, ale do czego jeszcze? Jakieś przykłady zastosowań? W branży motoryzacyjnej?
 
 
wojtekb 

Motocykl: VT600C 97'
Wiek: 34
Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 28
Skąd: kkr
Wysłany: 2013-12-29, 22:35   

W razie pytań, zapraszam na PW lub można też dzwonić na numer podany w profilu, bo tutaj trzeba czekać na akceptacje każdego posta.

Korzystając z okazji, że już wrzucam post, dodaje jeszcze 2 zdjęcia ;-)

Zdjecie - część jakaś
Zdjęcie - wydruk na stole
_________________
W oczekiwaniu na wiosnę...
 
 
Johan 
Janusz


Motocykl: Był Spirit 1100 C, jest FJR 1300 2006 Rp13
Wiek: 54
Dołączył: 26 Wrz 2012
Posty: 739
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-12-29, 23:18   

We will see...
..in the future...
_________________
Trahit sua quemque voluptas....
 
 
wojtekb 

Motocykl: VT600C 97'
Wiek: 34
Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 28
Skąd: kkr
Wysłany: 2013-12-30, 13:40   

soltys napisał/a:
To jest jak frezarka a nie drukarka :-) Powiedz nam do czego to konkretnie używasz? Elementy makiet dla hobbistów, rozumiem, ale do czego jeszcze? Jakieś przykłady zastosowań? W branży motoryzacyjnej?


To jest jak odwrotność frezarki - technologia jest przyrostowa - materiał nakładany jest warstwa po warstwie, do góry. Na początku nie mamy nic, a później jest obiekt. Do frezarki wrzuciłbyś jakiś kloc do obrobienia, ona by go pomęczyła i to co zostało - wydaliła.

co do zastosowań - ja nie mam jakichś wysoce technicznych zastosowań, ale jak dotychczas oprócz makiety drukowałem na niej 2 projekty inżynierskie i jeden z nich to było jakieś mechaniczne ramie do plotera, a drugi to uchwyty montażowe dla jakichś czujników.
Znajomi drukują sobie zębatki do urządzeń, obudowy...

Całą mase gotowych pierdół do drukowania (większość dostosowana tak, że ściągam i od razu można drukować) można znaleźć na thingiverse
_________________
W oczekiwaniu na wiosnę...
 
 
bogdi 
aby do przodu :)


Motocykl: vt600-NC700x i skutery dwa
Wiek: 59
Dołączył: 06 Cze 2013
Posty: 1051
Skąd: Kiełczów
Wysłany: 2013-12-30, 19:12   

przydaje się i to w motocyklach

DRUKOWANIE MOTOCYKLA
 
 


Wysłany: 2017-08-04, 14:45   

Oczekuje na akceptację
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM