/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia
Autor Wiadomość
Torveg
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-24, 19:40   Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia

Temat bardzo powszedni, moze tak banalny, ze nie warto robic postow o nim.....w kazdym razie czy sa jakies patenty i trudnosci w tej operacji? Chce wymienic uszczelniacz i kapturek przeciwpylowy. Z ktorej strony lepiej podejsc, odkrecic lage i wyjac z polek??W innym poscie znalazlem, ze te lagi są rożne, ale czy wogole ja je musze rozkrecac? Jak najlepiej wydlubać to dziadostwo.Kolega to robil w GS500 i mial spore trudnosci z wydlubaniem tego. Motocykl mam zamiar podniesc podnosnikiem pod silnikiem, chyba da tak rade, chyba,ze ma ktos lepszy pomysl. Znalazlem komplet uszczelniaczy z kapturkami za 65zl, to rozsadna cena?
 
 
Rocker 

Motocykl: FLHR
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 266
Skąd: Dobrodzień
Wysłany: 2008-02-24, 22:17   

Trza zdjąć koło, zlać olej, odkręcić tę dużą śrubę od góry pamiętając żęby sprężyna nie zerwała gwintu (odkręcając trzeba naciskać na śrubę), wyjąć sprężynę i długą tulejkę ze środka, odkręcić taką śrubkę od dołu lagi, mocnym ruchem pociągnąć w dół i samo zlyzie, nie ma trudności. :-) Gorzej bez odpowiednich narzędzi założyć nowy uszczelniacz żeby go nie uszkodzić (trzeba mieć tulejkę i zdjąc całkiem lagę) ale ja to robię delikatnie tępym śrubokrętem i z powodzeniem. Potem poskładać do kupy, zalać nowy olej, zakręcić od góry i tyle. A za silnik bym nie dźwigał, chyba lepiej gdzieś za ramę.



Chyba o niczym nie zapomniałem wspomnieć

Powodzenia
 
 
Sylwek 
Kliper


Motocykl: VTX 1800C '04. VT600 '88. Junak M10 '59.
Wiek: 54
Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 843
Skąd: Puszczykowo/Szczecin

Wysłany: 2008-02-25, 09:18   

Wyjąć lagi z półek musisz, bo inaczej nie wyjmiesz i nie włożysz uszczelniaczy. Słyszałem że można wydłubać stare, ale jest ryzyko uszkodzenia lag. Ja myśle że lepiej rozebrać tak jak to serwsówka opisuje bo tego się nie robi często i warto przy tej okazji wyczyścić środek. Będziesz potrzebował długiego imbusa o rozmiarze 17 lub 19 (nie pamiętam w tej chwili) nooo, ale z takim czymś kiepsko, więc kup sobie pręt gwintowany na końcu nakręć dwie nakrętki i je mocno skręć do siebie, po drugiej stronie to samo i masz już klucz gotowy. Ja motocykl podnosiłem tak: http://picasaweb.google.c...651347234494018 nawet dosyć stabilnie stał. Cena za kpl uszczelniaczy jest oki, ja dałem 90 zeta w moto-akcesoria.

Powodzonka przy wymianie.



Sylwek
_________________
"Kiedy siedzę na maszynie totalny czuję luz" (Dżem)
 
 
Rocker 

Motocykl: FLHR
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 266
Skąd: Dobrodzień
Wysłany: 2008-02-25, 09:33   

Sylwek napisał/a:
Wyjąć lagi z półek musisz, bo inaczej nie wyjmiesz i nie włożysz uszczelniaczy. Słyszałem że można wydłubać stare, ale jest ryzyko uszkodzenia lag. Ja myśle że lepiej rozebrać tak jak to serwsówka opisuje bo tego się nie robi często i warto przy tej okazji wyczyścić środek. Będziesz potrzebował długiego imbusa o rozmiarze 17 lub 19 (nie pamiętam w tej chwili) nooo, ale z takim czymś kiepsko, więc kup sobie pręt gwintowany na końcu nakręć dwie nakrętki i je mocno skręć do siebie, po drugiej stronie to samo i masz już klucz gotowy. Ja motocykl podnosiłem tak: http://picasaweb.google.c...651347234494018 nawet dosyć stabilnie stał. Cena za kpl uszczelniaczy jest oki, ja dałem 90 zeta w moto-akcesoria.

Powodzonka przy wymianie.



Sylwek




No racja, można rozebrać, tylko że nie trzeba. Robiłem to nie raz i nie tylko w VT1100 i problemu nie było bez wyciągania lag z półek. Ważne jest tylko żeby przy wbijaniu nowego uszczelniacza go nie uszkodzić.



Pozdrawiam
 
 
Dziubek 


Motocykl: VT 1100 C 86 AVO Sport `57 Pannonia TLF'61
Wiek: 48
Dołączył: 08 Paź 2007
Posty: 613
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2008-02-25, 13:40   

A ja wyciągam lagi z półek ale ich nie rozkręcam.

Tak więc szkół jest wiele :-D
 
 
 
Cezar 
Ride Safe Ride Free


Motocykl: VT 500 C 85
Wiek: 39
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 2472
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-02-25, 14:03   

MI jak wymieniano uszczelniacze to masakra była ;)

Przede wszystkim tak jak koledzy piszą uwaga na uszczelniacze przy nabijaniu w lagi! Moje zostały 2 razy uszkodzone !

Problem był też z odkręcaniem imbusa od dołu lagi. Ale wszystko do zrobienia..

Warto przy odkręcaniu śrub na górze zdjąć bak lub czymś go okryć... Jak nie utrzymasz śruby i sprężyna go wystrzeli do góry to może być problem gdzie spadnie :/
_________________
Jadę jadę na motorze...
 
 
 
Shadok 
Administrator


Motocykl: VT 1100 '85,'86,'07
Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 1952
Skąd: Dziecinów
Wysłany: 2008-02-25, 14:51   

http://serwisy.gazeta.pl/...23,1976940.html



Jeszcze taka sztuczka: często po długim przebiegu, po założeniu nowych uszczelniaczy teleskop zaczyna ciec - spowodowane jest to zmniejszeniem średnicy roboczej rury, czyli po prostu "starciem się" powierzchni. Dlatego w starszych wiekiem maszynach trzeba zmieniać (zmniejszać) również wewnętrzną średnicę roboczą uszczelniacza. Najlepiej potrenować na starym, zanim weźmiemy się za nowe. "Od tyłu" uszczelniacza wyjmujemy sprężynkę która dociska gumę do lagi, znajdujemy miejsce łączenia i delikatnie rozkręcamy. Następnie odcinamy odpowiedni koniec sprężyny (jak się rozkręci będzie wiadomo który jest odpowiedni ;-) - ten bez stożkowatego zakończenia) i skręcamy na powrót. Zakładamy smarując olejem oczywiście.

Ile obciąć? Czy ja wiem... Tak na pałę strzelę - ilość dziesiątek tys. km przebiegu to ilość procent z długości sprężynki... Za dużo nie można, za mało też...

I przynajmniej wiadomo, czemu dobry uszczelniacz ma spręzynkę, więc przypadkiem nie kupcie takich bez 8-) .
_________________
Zawsze ktoś nas podgląda,
raz są to poeci, raz szpicle.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM