To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum SHOC.PL

Opony - Większe zużycie przedniej opony z lewej strony.

Dżej dżej - 2019-09-04, 18:55
Temat postu: Większe zużycie przedniej opony z lewej strony.
Z początkiem sezonu założyłem do Valca nowe opony Metzeler Marathon 888. Po dwóch dłuższych wyjazdach i przejechaniu ok 7000 km zauważyłem, że przednią oponę mam prawie zużytą, ale, co ciekawe, tylko z lewej strony. Po lewej niemal łysa, po prawej jeszcze sporo bieżnika.

Mieliście z czymś takim do czynienia?

Mechanik uspokaja mnie, że w przypadku ciężkich motocykli (np. VTXów) to częsta przypadłość wynikająca z faktu, że zakręty w lewo są zwykle dłuższe, w lewo przejeżdża się też ronda. W moim przypadku na szybsze zużycie może tez wpłynąć fakt jazdy po drogach alpejskich i słoweńskich, które są bardziej szorstkie od naszych.

Ciekawy jestem jednak Waszych doświadczeń i opinii w tym temacie.

januszek - 2019-09-04, 19:21

Trochę to stwierdzenie "lewe zakręty są dłuższe " mnie rozbawiło - ciekawi mnie , jak to pomierzył ?
Z tymi rondami miał rację , widać to doskonale na ciężkich motocyklach . Jeżeli pomykasz solo - bardziej widać zużycie po lewej z przodu , a z pasażerem bardziej z tyłu . Pomaga trochę większe ciśnienie w oponach - 0,2 atmosfery na + w moim sprzęcie znacznie zmniejszyło , to lewostronne zużycie opon.

Manchis - 2019-09-05, 07:14

januszek napisał/a:
Trochę to stwierdzenie "lewe zakręty są dłuższe " mnie rozbawiło - ciekawi mnie , jak to pomierzył ?


Ale jednak tak na chłopski rozum to ma facet racje. Nigdy o tym nie pomyślałem :D

Dżej dżej - 2019-09-05, 11:21

Manchis napisał/a:
januszek napisał/a:
Trochę to stwierdzenie "lewe zakręty są dłuższe " mnie rozbawiło - ciekawi mnie , jak to pomierzył ?


Ale jednak tak na chłopski rozum to ma facet racje. Nigdy o tym nie pomyślałem :D


W końcu, przy ruchu prawostronnym, lewe zakręty robi się po większym łuku, więc droga się wydłuża. Dodatkowo, zazwyczaj bierze się je z większą prędkością a więc i większym pochyleniem. Też początkowo pomyślałem, że to głupie, ale po czasie doszedłem, że coś w tym jest.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group