To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum SHOC.PL

Ogłoszenia-Usługi - Druk 3D - dorabianie części na podstawie cyfrowego modelu

wojtekb - 2013-12-28, 23:12
Temat postu: Druk 3D - dorabianie części na podstawie cyfrowego modelu
Hej

Od jakiegoś czasu zamierzałem się pochwalić z myślą że być może ktoś z motocyklowej braci skorzysta kiedyś z moich usług.

Jakiś czas temu, zmontowałem sobie drukarkę 3D. Na obecnę chwilę, jestem w stanie wykonywać modele w technologii FDM (zasada działania prezentowana na filmie), na polu roboczym o wielkości około 140x120x100mm.

Drukuję z materiału PLA (biodegradowalny, dość twardy plastik), jednak wkrótce zamierzam ruszyć z materiałem ABS, a być może w przeciągu kilku miesięcy z nylonem. W tej chwili jednak gdyby ktoś z was chciał, niedługo po nowym roku mógłbym drukować coś z PLA.

Ograniczenia?
Druk FDM uniemożliwia drukowanie "w powietrzu" - mogę drukować duże pochyłości oraz "mosty", jednak bez przesady. Można jednak zawsze doprojektować kawałki wspierające model, aby ominąć tą niedogodność.

Przyjmuję modele w formacie STL.

Póki co, drukuję niewiele drożej niż koszty materiału, gdyż drukarke złożyłem w celach edukacyjnych, a nie zarobkowych, ale wydruki są (wg opinii znajomych którym coś drukowałem) naprawde dobrej jakości. Drukowane modele zachowują dobrą geometrie, nie potrzeba dużo dodatkowej obróbki by używać ich w jakichś technicznych projektach.

Załączam linki do przykładowych zdjęć wykonanych przedmiotów oraz filmu z pracy drukarki.

Zdjecie1 - diabełek
Zdjecie2 - fragment katedry
Film - wydruk makiety

soltys - 2013-12-29, 19:54

To jest jak frezarka a nie drukarka :-) Powiedz nam do czego to konkretnie używasz? Elementy makiet dla hobbistów, rozumiem, ale do czego jeszcze? Jakieś przykłady zastosowań? W branży motoryzacyjnej?
wojtekb - 2013-12-29, 22:35

W razie pytań, zapraszam na PW lub można też dzwonić na numer podany w profilu, bo tutaj trzeba czekać na akceptacje każdego posta.

Korzystając z okazji, że już wrzucam post, dodaje jeszcze 2 zdjęcia ;-)

Zdjecie - część jakaś
Zdjęcie - wydruk na stole

Johan - 2013-12-29, 23:18

We will see...
..in the future...

wojtekb - 2013-12-30, 13:40

soltys napisał/a:
To jest jak frezarka a nie drukarka :-) Powiedz nam do czego to konkretnie używasz? Elementy makiet dla hobbistów, rozumiem, ale do czego jeszcze? Jakieś przykłady zastosowań? W branży motoryzacyjnej?


To jest jak odwrotność frezarki - technologia jest przyrostowa - materiał nakładany jest warstwa po warstwie, do góry. Na początku nie mamy nic, a później jest obiekt. Do frezarki wrzuciłbyś jakiś kloc do obrobienia, ona by go pomęczyła i to co zostało - wydaliła.

co do zastosowań - ja nie mam jakichś wysoce technicznych zastosowań, ale jak dotychczas oprócz makiety drukowałem na niej 2 projekty inżynierskie i jeden z nich to było jakieś mechaniczne ramie do plotera, a drugi to uchwyty montażowe dla jakichś czujników.
Znajomi drukują sobie zębatki do urządzeń, obudowy...

Całą mase gotowych pierdół do drukowania (większość dostosowana tak, że ściągam i od razu można drukować) można znaleźć na thingiverse

bogdi - 2013-12-30, 19:12

przydaje się i to w motocyklach

DRUKOWANIE MOTOCYKLA

- 2017-08-04, 14:45
Temat postu: Oczekuje na akceptację



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group