/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Gotuje płyn w zbiorniczku i wywala dołem, pomocy
Autor Wiadomość
peyo 


Motocykl: VT1100C 1987r.
Dołączył: 24 Sie 2017
Posty: 6
Skąd: DJA
Wysłany: 2018-01-12, 21:54   Gotuje płyn w zbiorniczku i wywala dołem, pomocy

witam szanownych Panów i Panewki.

mam VT1100C z 1987r. zauważyłem, że moto wywala mi płyn zbiorniczkiem wyrównawczym (?) - tym na dole, leci z rurki, a w samym zbiorniczku płyn bulgocze.

Nie wiem o co chodzi, ponieważ sprawdzałem chłodnicę i jest czysta, wentylator i czujnik załączają się. Wymieniłem też korek wlewu na inny..

Sytuacja wygląda tak: moto pracuje, włącza się kontrolka, zaczyna bulgotać w zbiorniczku, wywala parę i wodę dolną rurką (gotuje się) i po chwili załącza się wentylator, który na minutę-dwie chłodzi układ i zaraz to samo.

Dzieje się tak zarówno z (działającym) termostatem, jak i bez termostatu - wyjąłem go na próbę z obudowy.

Płyn jest samochodowy (jakiś) i pytanie czy to wina płynu, nieprawidłowo działającego czujnika temp., czy nie daj Boże uszczelki pod głowicą? Dodam, że olej czysty czarny, natomiast z tłumików nie kopci, nie zauważyłem też, żeby jakoś dziwnie płyn mi skąś uciekał.

Czy w ogóle w Waszych cieniach zdarza się że tym dolnym zbiorniczkiem płyn Wam wywala a wewnątrz gotuje się????
 
 
Śp.Generał 
Jarek


Motocykl: Honda Shadow VT 700 C 87', WSK125 i Ogar 205
Dołączył: 28 Wrz 2014
Posty: 796
Skąd: Małoszyce 'SZA'
Wysłany: 2018-01-12, 22:09   

Wszystkie znaki na ziemi i niebie niestety wskazują na uszczelkę pod głowicą :-(
Zmierz kompresję na obu cylindrach, to pomoże Ci określić który to cylinder.
_________________
Czołem :omg: :mrgreen: Gość
 
 
W_T_G 

Motocykl: Iż,Jawa,Junak teraz HONDA SHADOW ACE 1100 95
Wiek: 62
Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 430
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2018-01-12, 22:12   

Sprawdż czy nie masz zbyt mało płynu w układzie?
Może się tak zdarzyć ze układ zapowietrzony Temperatura rośnie i zgromadzone powietrze rozszerza się wywalając płyn.
Gdyby puszczał pod uszczelka spaliny w układ chłodzenia to nie było by przerwy po schłodzeniu.
 
 
peyo 


Motocykl: VT1100C 1987r.
Dołączył: 24 Sie 2017
Posty: 6
Skąd: DJA
Wysłany: 2018-01-12, 22:38   

a powiedzcie chłopaki ile, albo do którego momentu lejecie płyn chłodniczy??? do przelwu?? i jak odpowietrzacie układ?
zastanawiałem się czy nie kupić ajkiegoś płynu, który ma wyższą temp. wrzenia, ale mam wrażenie, że nie tędy droga, a może jednak... ?
 
 
W_T_G 

Motocykl: Iż,Jawa,Junak teraz HONDA SHADOW ACE 1100 95
Wiek: 62
Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 430
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2018-01-12, 22:52   

Możesz wlać wodę i nic się nie powinno stać! Jak nie na mrozie oczywista!
Chłodnicę zalewasz przez korek przy główce ramy między bakiem a kierownicą po prawej stronie. Tam jest wlew do chłodnicy.
Potem uzupełniasz w wyrównawczym. i powinno być OK. Jeśli masz szczelny układ i znów ci się nie zapowietrzy
https://www.youtube.com/watch?v=MEnrGnXzxNY
 
 
Maruda 


Motocykl: Shadow VT750 83r.
Dołączył: 22 Mar 2011
Posty: 297
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-01-13, 10:44   

Wymień czujnik wentylatora ten co jest w chłodnicy jeśli startuje wentylator po kontrolce to dużo za późno a uszczelke pod głowicą jest ciężko usmażyć bo jest stalowa trójwarstwowa
 
 
peyo 


Motocykl: VT1100C 1987r.
Dołączył: 24 Sie 2017
Posty: 6
Skąd: DJA
Wysłany: 2018-01-13, 22:09   

na radzie najprawdopodobniej problem chyba rozwiazany, choć wstyd sie przyznać.... zlałem cały stary płyn, następnie bardzo powoli zalałem nowym Prestone (podwyższona temp. wrzenia) i bardzo ostrożnie ale i dokładnie odpowietrzyłem cały układ i już nie włącza się kontrolka, płynu nie wywala i nie słychać gotowania płynu. co jakiś czas włącza się na króką chwilę wentylator i po 5 - 10 sek. się wyłącza.
wszystko generalnie wygląda w porządku.

kolego W_T_G dzięki za sugestię, czasem te najprostsze rozwiązania są najlepsze ;)

a więc panowie, powoli i dokłądnie odpowietrzajmy układ, bo dużo nerwów to później kosztuje
 
 
W_T_G 

Motocykl: Iż,Jawa,Junak teraz HONDA SHADOW ACE 1100 95
Wiek: 62
Dołączył: 16 Sie 2017
Posty: 430
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2018-01-13, 23:54   

Cieszę się że pomogłem. A tak z ciekawości. Ile brakowało Ci płynu?
 
 
jawor4x4 

Motocykl: honda Shadow VT750C 1983r
Dołączył: 19 Kwi 2017
Posty: 34
Skąd: Ełk
Wysłany: 2018-01-14, 20:52   

A jak się odpowietrza układ chłodzenia? Zalać płyn do pełna zagrażać silnik do włączenia wentylatora i uzupełnianie płynu w zbiorniczku wyrównawczym? Czy jest jakaś inna procedura? Mam shadow 750 z 83 roku Ale myślę że układ chłodzenia jest taki sam jak w 1100 lub bardzo podobny.
 
 
peyo 


Motocykl: VT1100C 1987r.
Dołączył: 24 Sie 2017
Posty: 6
Skąd: DJA
Wysłany: 2018-01-14, 22:13   

nie mierzyłem ilości, ale jak na moje oko - w misce mogło być z 1 1,2 litra. Ja odpowietrzałem go tak, że najpierw spuściłem to co było (niby oczywiste), odkręcając dolną tylną śrubkę w pompce wody (taka z miedzianą podkłądką), zeszło wszystko nawet ze zbiorniczka.

Później musiałem założyć z powrotem zbiornik paliwa i podłączyć go (wcześniej ściągałem osłonę korka wlewu płynu), wlałem z 1 litr, odpaliłem i dolewałem powolutku na pracującym silniku (następnym razem końcowe dolewki będę robił największą ze strzykawek - nie przelejesz). cały czas leciały pęcherzyki powietrza, i tak pod korek. Do zbiorniczka płyn sam dotarł, dolałem może setkę do połowy stanu. pobujałem motocyklem. jak włączył się i pochodził swoje wentylator, wyłączyłem moto, zakręciłem korek i znowu włączyłem do czasu uruchomienia wentylatora. i tyle. warto mimo wszystko podłożyć sobie trochę ręczniczków podkorek gdyby jednak coś się przelało bo jest kupa pary ;)

ja użyłem płynu Prestone i efekt jest taki, że jak uruchamiał się wentylator, w zbiorniczku nawet jednego pęcherzyka powietrza nie zaobserwowałem. może to zasługa płynu, może odpowietrzenia, może obu składowych, w każdym razie już nie pojawia się w ogóle kontrolka przegrzania i wszytsko działa prawidłowo.

raz jeszcze dzięki
 
 
ANGEL 66 
Angel 66


Motocykl: Honda shadow 1100vt 1993
Wiek: 57
Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 151
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2018-02-06, 20:33   czujniki

Witaj...wymień termostat o nr th 5075.82 i czujnik wentylatora...teraz nie wiem ale termostat jest od subaru a czujnik od hondy accord...skontaktuj się z Gregorem...on mi pomógł i mam teraz spokój...pozdrawiam
_________________
Shadow mój to jest to..Kocham Go...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM