Przekłamanie prędkościomierza
Odpowiedz do tematu

: Przekłamanie prędkościomierza
Witam po dłuższej przewie.
Pytanie krótkie: podczas jazdy nie pasowała mi prędkość - miałem odczucie, że licznik pokazuje więcej niż rzeczywista prędkość. Sprawdziłem jadąc z bratem drugim moto oraz na GPSie. Niestety przekłamuje jak dla nie sporo, bo ca 15% przy prędkości rzędu 50-60km/h a to dużo... Koła mam oryginalne, opony też (chyba jeszcze od nowości - czas zmienić).
Czy jest jakaś regulacja prędkościomierza? Nie wiem czy jest na lince czy innym systemie?
Pozdrawiam
GANDZIK

:
Z tego co się orientuję, mechanicznie działającego licznika nie da się skorygować...pytanie jeszcze takie czy wskazówka prędkościomierza "podnosi" się od razu po ruszeniu czy dopiero po chwili? Bo może być linka postrzępiona i się wydłużyła...kiedyś o takim przypadku słyszałem.

"Bo wypadek to dziwna rzecz... Nigdy go nie ma dopóki się nie zdarzy" - Kłapouchy
:
Nie wiem, czy elektroniczne też, ale "normalne" (hehe) liczniki zawyżają standardowo. U mnie 130 a nawigacja w telefonie pokazuje 123, to chyba standard i nie ma co tu szukać przyczyn .

"Nie ma, nie może być słynniejszej muzyki od tej, kiedy w piecu huczy ogień, a za oknem duje wiatr" E.S.
:
oktan77, przy 130 na liczniku masz tylko 7km/h mniej na GPS. A tu kolega ma przy 50-60km/h aż 15% i uważam, że to nie halo.

Był Cień 750, jest Złote Skrzydło 1800
:
Liczniki mechaniczne zarówno w motocyklach jak i w puszkach zawsze zawyżają prędkość w granicach 5-15 km/h. Niezależnie od aktualnej prędkości poruszania się.
15% z 60km/h to jest 9km/h. Czyli wszystko w normie :mrgreen:

Czołem :omg: :mrgreen: Gość
:
Potwierdzam. U mnie Hania oszukuje około 10 - 15 km/h. W mieście jadę 60, poza ile sie da.
Może być jeszcze sprawa zębatek (ilości zębów) ale jeżeli są fabryczne to zawyża 10 - 15 % a nawet więcej.

Wojtek
:
Nie spotkałem się jeszcze aby licznik zaniżał prędkość. Zawyżanie prędkości jest celowym działaniem konstruktorów. "Lepiej niech wskazuje większą prędkość". To również ma działanie psychologiczne.

Czołem :omg: :mrgreen: Gość
:
U mnie przy 60 na GPS prędkościomierz pokazuje 64
Przy licznikowym 127 jechałem faktycznie 118

:
kiedyś już to pisałem i napisze raz jeszcze: liczniki w pojazdach mogą zawyżać prędkość o max 10%+4km/h, nie mogą jej zaniżać - wymogi homologacji. oczywiście to co napisałem obowiązuje przy fabrycznym układzie napędowym.

policz ile masz zębów na zębatkach i może sprawa sie wyjaśni :)

:
Może i przekłamywać prędkość, ale nie odległość. Porównaj sobie z autem, na trasie która dobrze znasz.

Podobno żadna praca nie hańbi - oprócz fizycznej.
:
ja kiedyś robiłem badanie na swoim i wychodziło zawsze poniżej 10% w górę.

nie było to tak, że przy niskich prędkościach przekłamywał "o tyle samo km" co przy nieco większych prędkościach
i uważam, że to właśnie tak powinno być a jak ktoś ma inaczej to ma źle ;)
że to moja prawda jest prawda najlepsza ...a przynajmniej najmojsza ;)


oto wyniki dla przypomnienia

Zestaw 14/41 plus jakiś czytnik prędkości z GPS pokazuje tak:
V licznik - V gps
20km/h - 19km/h
30km/h - 28km/h
40km/h - 37km/h
50km/h - 46km/h
60km/h - 55km/h
70km/h - 64km/h
80km/h - 73km/h
90km/h - 82km/h
100km/h - 91km/h
110km/h- 100km/h

:
im większa prędkość tym przekłamanie większe - wynika to z tej zasady max10%+4km/h ;-)

oczywiście w każdym pojeździe może to być inna wartość, wszystko zależy od bardzo wielu czynników, nawet ogumienie nowe a zużyte już będzie różnica - niewielka, wręcz pomijalna, ale chodzi o zasadę

: Re: Przekłamanie prędkościomierza
gandzik napisał/a:
Czy jest jakaś regulacja prędkościomierza? Nie wiem czy jest na lince czy innym systemie?
Pozdrawiam
GANDZIK


czujka prędkościomierza to nr 6 na tym obrazku - a tak na prawdę, to to pomiędzy 12 a 7.

nie ma linki. czujka dochodzi do wałka zdawczego - jeśli uważasz, że masz większe "niż u innych" przekłamanie odczytu prędkości, to może to być związane z którąś zębatką.
tu szukałbym na początku.

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group