To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum SHOC.PL

VT 125/250 - czujnik temp cieczy chłodzącej

Zamek1200 - 2018-02-25, 21:46
Temat postu: czujnik temp cieczy chłodzącej
cześć

zbliża sie sezon, powoli trzeba myśleć o wybudzaniu Maszyny ze snu zimowego a mi od jakiegoś czasu chodzi po głowie wskaźnik temp silnika. do oleju można dokupić korek-termometr wkręcany w miejsce bagnetu. a co z temp wody? był założony teki temat? bo nie znalazłem a kiedys przy okazji innej dyskusji na marginesie z kimś rozkminiałem jak to rozwiązać i wtedy skończyło sie że kupić termomert elektroniczny z sondą i sondę wpiąć w przewód wodny.

nie ma innej opcji? jest czujnik w chlodnicy ktory uruchamia wiachurę, jest też czujnik przy głowicy II cylindra - ten jest do lampki na zegarach? oba te czujniki działają chyba na zasadzie zmiany rezystancji wraz ze zmianą temperatury? generalnie nie ma żadnego problemu żeby np w taki czujnik wpiąć rozgałęźnik z końcowkami "1 żeńska -> 2 męskie" i do tego dopiąć dodatkowy wskaźnik analogowy ze wskazówką. pytanie czy taki wskaźnik został kiedykolwiek wyprodukowany? czy ktoś już o tym pomyślał, taki zegar musi być tez skalibrowany żeby poprawnie wskazywał. slyszał ktoś coś o czymś takim?

-------------
edit:

TAKIE coś znalazłem, ciekawe czy wymiarowo pasuje żeby zastąpić korek wlewu do chłodnicy

AMarek - 2018-02-25, 22:33

Czujnik do uruchomienia wentylatora i lampki to bimetalowe włączniki i nie da się ich wykorzystać w ten sposób, lepiej od innych motocykli wykorzystać czujnik i wskaźnik lub właśnie termometr z czujnikiem
Goldix - 2018-02-26, 12:55

Z tego co się orientuje czujnik tem. oleju jest bardziej wiarygodnym odczytem prawidłowej temperatury pracy silnika.
Daro66 - 2018-02-26, 22:01

Goldix napisał/a:
Z tego co się orientuje czujnik tem. oleju jest bardziej wiarygodnym odczytem prawidłowej temperatury pracy silnika.

też tak mnie uczono , ale to było dawno temu

W_T_G - 2018-02-27, 08:26

Może coś takiego, elektronicznego? http://allegro.pl/termome...5767453510.html
Jak odpowiednio umiejscowić i zabezpieczyć przed wodą to może się prezentować. Długa sonda łatwo pozwoli się wpiąć w dowolne miejsce.
Drobna wada to zasilanie 3 V. Ale można to łatwo obejść, podpinając pod instalacje przez stabilizator napięcia za 3 zł https://botland.com.pl/regulatory-napiecia/7685-stabilizator-ldo-33v-ld1117a-tht-to220.html?search_query=stabilizator++3%2C3+v&results=194

Zamek1200 - 2018-02-28, 07:01

W_T_G napisał/a:
Może coś takiego, elektronicznego?


jakiś pomysl gdzie tą sondę wpiąć? czy masz na myśli wkleić ją między żeberka radiatora cylindra? ;-) bo myślalem o czymś co będzie bezpośrednio w płynie chłodzącym. co do zasilania to bateria tego termometru bez problemu wytrzyma cały sezon, a może nawet 2 sezony więc nie ma sensu bawić się w podłączanie na stałe.

myślalem o takim tylko jak skutecznie umieści czujnik w wodzie przy zachowaniu szczelności

W_T_G - 2018-02-28, 08:22

Sonda na chłodnicy to pomiar Bóg wie czego a na pewno nie temp płynu :!:
Plastikowy a lepiej metalowy trójnik w kształcie litery T. Miedziany hydrauliczny ze sklepu sanitarnego czy innej Casto.
Wpinasz go w wąż DOLOTOWY do chłodnicy, bo mierzysz płyn wylatujący z silnika
A w nóżkę lit T (możesz ją nawet skrócić) dobry korek a w korku dziurka a w dziurce sonda :-D I będziesz Pan zadowoloony.

Tak sobie jeszcze pomyślałem że na te miedziane trójniki są kapsle / zaślepki miedziane do wlutowania.. Jak wmontujesz tam dobry silikonowy korek to możesz zalutować takim kapslem z dzirką na sonde. Mższ wtedy gwarancję ze korek Ci nie wyskoczy.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group